Google

Google’ın Bard’ı Gemini Oldu, Ücretli Abonelik Başladı

February 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google’ın Bard’ı Gemini Oldu, Ücretli Abonelik Başladı

Alphabet’in (GOOGL) Google’ı Bard sohbet robotunun adını, platformu çalıştıran yapay zekânın da ismi olan Gemini olarak değiştirdiğini açıkladı. Şirket ayrıca, platform için ücretli abonelik seçeneği de sunacak. 

Google, ABD’li müşterilerin daha güçlü bir Ultra 1.0 AI modeli içeren Gemini Advanced’e erişmek için ayda 19,99 dolar karşılığında platforma abone olabileceklerini söyledi.

Aboneler, aylık 9,99 dolara mal olan iki terabayt bulut depolama alanına sahip olacaklar ve yakında Gmail ve Google’ın verimlilik paketindeki Gemini’ye erişim kazanacaklar.

Google One AI Premium planı olarak bilinen bu paket, şirketin Microsoft (MSFT) ve ortağı OpenAI’a karşı şimdiye kadarki en büyük hamlelerden birini temsil ediyor. Ayrıca, artık birkaç ücretli yapay zekâ platformu aboneliği seçeneğine sahip tüketici havuzundaki artan rekabeti de gözler önüne seriyor.

OpenAI’ın ChatGPT Plus’ı, bir yıl önce yapay zekâ modellerine ve diğer özelliklere erken erişim pazarına öncülük ederken, Microsoft kısa süre önce Word ve Excel gibi programlarda kullanılabilecek yapay zekâ hizmeti için bir abonelik duyurdu. Her iki abonelik seçeneği de ABD’de ayda 20 dolara mal oluyor.

Google Ürün Lideri Jack Krawczyk, hedef pazarın komut üzerine yeni içerik oluşturabilen ve çevrimiçi olarak açık bir cevabın bulunmadığı sorguları ele alabilen en yetenekli üretici yapay zekâ teknolojisini kullanmak isteyen insanlar olduğunu söyledi.

Şirket, Android kullanıcılarının Gemini’ı telefonlarında varsayılan dijital yardımcı olarak seçebileceklerini, bir uygulama, güç düğmesi veya “Hey Google” diyerek uygulamaya erişebileceklerini söyledi.

Gemini Advanced’in bugün itibariyle 150 ülkede İngilizce olarak kullanıma sunulduğunu söyleyen Krawczyk, Gemini’nin ABD’de başlayan akıllı telefon sunumunun önümüzdeki hafta Asya-Pasifik, Latin Amerika ve diğer bölgelere Japonca ve Korece ek dil desteğiyle uluslararası olarak genişleyeceğini söyledi. 

Google’ın Bard'ı Gemini Oldu, Ücretli Abonelik Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters