Google

Google’dan Yapay Zekâlı Arama Motoru Adımı

Nisan 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google’dan Yapay Zekâlı Arama Motoru Adımı

Alphabet’in (GOOGL) Google’ı, yapay zekâ destekli arama motorundaki premium özellikler için ücret talep etmeyi düşünüyor.

The Financial Times’ın konuya aşina kişilere dayandırdığı haberine göre teknoloji devi, Gmail ve Docs’ta yeni Gemini AI asistanına erişim sağlayan premium abonelik hizmetlerine yapay zekâ destekli arama özelliklerini eklemek de dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri değerlendiriyor.

Bu hamle, hızla gelişen yapay zekâ alanında zemin kazanmaya çalışan Google’ın temel ürünlerinden herhangi birini ilk kez bir ödeme duvarının arkasına koyması anlamına geliyor. Haberde, geleneksel arama motorunun ücretsiz kalacağı ve reklamların aboneler için bile arama sonuçlarının yanında görünmeye devam edeceği belirtildi.

Şirket tarafından yapılan bir açıklamada, “Reklamsız bir arama deneyimi üzerinde çalışmıyoruz ya da bunu düşünmüyoruz. Daha önce birçok kez yaptığımız gibi, Google genelinde abonelik tekliflerimizi geliştirmek için yeni premium beceriler ve hizmetler oluşturmaya devam edeceğiz.” denildi. 

Günümüzün yapay zekâ patlamasının temel teknolojisini icat eden Google, aynı zamanda iş dünyasının dikkatini çeken iki sektör oyuncusuyla da savaş halinde: ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI ve destekçisi Microsoft (MSFT).

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters