Google

Google’dan Veri Merkezlerine Güç Sağlamak için Yeni Anlaşma

Google’dan Veri Merkezlerine Güç Sağlamak için Yeni Anlaşma
Google News Icon Takip Et

ABD’li teknoloji devi Google (GOOGL), Berkshire Hathaway’in (BRK.A) elektrik şirketi NV Energy ile Nevada’daki veri merkezlerini gelişmiş jeotermal elektrikle beslemek üzere bir anlaşma imzaladı. 

Google’dan yapılan açıklamada, onay için eyalet kamu hizmeti düzenleyicilerine gönderilen anlaşmanın, Google’ın operasyonları için yerel elektrik şebekesine enjekte edilen karbonsuz jeotermal elektrik miktarını yaklaşık altı yıl içinde 3,5 megavattan 115 megavata çıkaracağı belirtildi.

Anlaşma, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin hızla genişleyen veri merkezlerini ya da üretici yapay zekâ ve bulut bilişim gibi teknolojileri desteklemek için ihtiyaç duydukları dev bilgisayar depolarını beslemek için büyük miktarlarda elektrik arayışında oldukları bir dönemde gerçekleşti.

Bu ortaklık, Google’ı 2030 yılına kadar tamamen temiz enerjiyle çalışma hedefine doğru ilerletiyor. Şirket bu yıl şimdiye kadar Indiana, Missouri ve Virginia’da veri merkezleri inşa etmek ya da genişletmek için en az 4 milyar dolar harcamayı planladığını açıkladı.

Şirketin son çevre raporuna göre, Google’ın küresel operasyonları rüzgar ve güneş enerjisi de dahil olmak üzere 64% oranında karbonsuz enerji ile destekleniyor.

NV Energy ile yapılan ortaklık, yeni ortaya çıkan çok büyük elektrik yükleri ve iklim hedefleri olan şirketlerin düzenlenmiş elektrik piyasalarında güçlerini alabilmelerinin yeni bir yolu.

Düzenlemeye tabi elektrik piyasaları, elektriğin doğrudan bir elektrik üreticisinden değil, yerel kamu hizmetinden satın alınmasını gerektiriyor ve bu da tamamen temiz enerji arayan şirketler için zorlayıcı olabiliyor.

Anlaşma, Google’ın NV Energy’nin elektrik üretim kaynak planlamasına doğrudan katılımını ve Temiz Geçiş Tarifesi olarak adlandırılan ve Google’ın ülkenin başka yerlerinde de uygulanmasını istediği bir fiyat yapısı geliştirmesini içeriyordu.

Düzenlemeye tabi eyaletlerde faaliyet gösteren Duke Energy (DUK), geçen ayın sonlarında Google’ın yanı sıra Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN) ile de benzer bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters