Google

Google’dan Microsoft Eleştirisi: Bulutta Tekel Peşinde

Şubat 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Google’dan Microsoft Eleştirisi: Bulutta Tekel Peşinde

Alphabet’in (GOOGL) Google Cloud birimi, Microsoft’un (MSFT) bulut bilişim uygulamalarına yönelik eleştirilerini arttırarak, rakibinin üretici yapay zekâ gibi gelişmekte olan teknolojilerin gelişimine zarar verecek bir tekel peşinde olduğunu iddia etti.

Microsoft ve Amazon (AMZN) son zamanlarda bulut bilişimdeki pazar güçleri nedeniyle İngiltere, Avrupa Birliği ve ABD’de incelemeye alındı. Google, bu iki liderin arkasında üçüncü sırada da olsa uzak bir konumda. 

Söz konusu şirketlerin iddialı atılımlarının yanı sıra Microsoft’un ChatGPT yaratıcısı OpenAI ile yaptığı işbirliği de tekel endişelerini artırdı.

Google Cloud Başkan Yardımcısı Amit Zavery bir röportajda, “Microsoft’un daha önce şirket içi yazılımlar üzerinde büyük bir tekele sahip olduğu ve şimdi bunu buluta taşımaya çalıştığı uygulamalarını esnetmek istemesinden endişe duyuyoruz. Böylece tamamen Microsoft tarafından kontrol edilen duvarlarla çevrili bir bahçe yaratıyorlar ve bu şeylerden herhangi birini yapmak isteyen müşteriler, yalnızca Microsoft’a gitmek zorunda kalıyor.” diyor. 

Zavery, Microsoft’un bulut bilişim platformuna atıfta bulunarak, “Microsoft bulutu açık kalmazsa, yapay zekâ gibi yeni nesil teknolojilerde bile uzun vadeli sorunlarımız olacak çünkü Microsoft müşterileri birçok yönden Azure’a gitmeye zorluyor.” dedi ve antitröst düzenleyicilerini harekete geçmeye çağırdı.

Zavery ayrıca Microsoft’un bulut sağlayıcılarıyla yaptığı anlaşmaları da eleştirerek bunların daha geniş kapsamlı sorunları göz ardı ettiğini söyledi:

Microsoft çok akıllıca davranarak şikayetçi olan satıcıları tek tek seçiyor ve tek taraflı anlaşmalar yapıyor ama bunlar daha geniş kapsamlı sorunu çözmüyor. Dolayısıyla birçok durumda kazananları ve kaybedenleri de seçebiliyorlar, yani kiminle rekabet etmek istediklerini seçiyorlar.” 

Zavery’nin söz konusu iddialarına karşılık Microsoft bu argümanları reddetti.

Bir Microsoft sözcüsü, “Lisanslama koşullarımızı değiştirmek, endişelerini gidermek ve onlara daha fazla fırsat sağlamak için bağımsız bulut sağlayıcılarını dinledik ve onlarla yapıcı ve doğrudan çalıştık. Dünya çapında 100’den fazla bulut sağlayıcısı bu değişikliklerden yararlandı bile.” dedi. 

Şirket, bağımsız verilere atıfta bulunarak bulut hiper ölçekleyiciler arasındaki rekabetin sağlıklı bir şekilde devam ettiğini belirtti.  

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti