Google

Google’dan Malezya’ya 2 Milyar Dolar Yatırım

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google’dan Malezya’ya 2 Milyar Dolar Yatırım

Google (GOOGL), yapay zekâ ve bulut hizmetlerine olan talebin arttığı Malezya’ya 2 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. 

Fonların bir kısmının ülkedeki ilk veri merkezi ve bulut bölgesini inşa etmeye ayrılacağı belirtilirken, Alphabet ve Google’ın başkanı, CFO’su ve CIO’su Ruth Porat yaptığı açıklamada, bu yatırımın Google’ın Malezya’daki 13 yıllık faaliyeti boyunca yaptığı en büyük yatırım olacağını söyledi.

Söz konusu veri merkezi Google’ın Arama, Haritalar ve Workspace gibi dijital hizmetlerine güç sağlayacak, bulut bölgesi de kamu ve özel sektördeki şirket ve kuruluşlara hizmet verecek. Google ayrıca ülkede öğrenciler ve eğitimciler için iki yapay zekâ okuryazarlığı programı başlatacak.

Bu yatırım ve programların 2030 yılına kadar Malezya’nın gayri safi yurtiçi hasılasına 3,2 milyar dolardan fazla katkı sağlaması ve 26 bin 500 kişilik istihdam yaratması bekleniyor.

Malezya bulut bölgesi, Google’ın dünyadaki 40 bölge ve 121 bölgeden oluşan ağına en son eklenen bölge olurken, söz konusu hamle Microsoft’un (MSFT) bu ayın başlarında yeni bulut ve yapay zekâ altyapısını geliştirmek için Malezya’ya 2,2 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamasının ardından geldi. Şirket ayrıca bu yıl Endonezya ve Tayland’da da yatırım yapacağını duyurdu.

Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri, yapay zekâ ve bulut bilişim hizmetlerine yönelik artan talepten faydalanmak için Güneydoğu Asya’ya milyarlarca dolar yatırım sözü verdi.

Yapay zekâ modellerini eğitmek için büyük miktarda veri gerektiğinden ve bulut geniş veri kümelerine erişim sağladığından, yapay zekâ patlaması bulut bilişim hizmetlerine ve veri merkezlerine olan talebi artırdı. 

Google’dan Malezya’ya 2 Milyar Dolar Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC