Google

Google’dan İddialı Güneş Enerjisi Hamlesi

Google’dan İddialı Güneş Enerjisi Hamlesi
Google News Icon Takip Et

Teknoloji devi Google (GOOGL), veri merkezi, bulut bölgesi ve ada ülkesindeki ofislerine yönelik yüksek talebi karşılamaya yardımcı olmak üzere daha fazla yenilenebilir elektrik sağlamak için Tayvan merkezli bir güneş enerjisi şirketi olan New Green Power’a yatırım yapacak.

Söz konusu yatırım, BlackRock’ın (BLK) İklim Altyapısı işiyle ortaklaşa gerçekleştiriliyor ve şu anda büyük ölçüde fosil yakıtlara bağımlı olan Tayvan’da 1 GW’a kadar yeni güneş enerjisi kapasitesi geliştirmesi bekleniyor.

Google’dan yapılan açıklamada ithal kömür ve doğal gaz da dahil olmak üzere fosil yakıtların Tayvan’ın elektriğinin yaklaşık 85%’ini ürettiği belirtilirken, “Yaptığımız yeni yatırım, düzenleyici onaya tabi olarak 1 GW’lık yeni güneş enerjisi projeleri için geliştirme sermayesi görevi görecek ve bu projeler için kritik öz sermaye ve borç finansmanını katalize edecek.” ifadeleri kullanıldı.

Kendisi de yapay zekâ yarışının bir parçası olan şirket, üretici yapay zekânın yüksek miktarda elektrik tükettiğini biliyor. Ki şirket, 2030 yılına kadar “faaliyet gösterdiği her şebekede 7/24 karbonsuz enerjiye” ulaşma hedefini koruyor.

Goldman Sachs araştırması, yapay zekânın veri merkezlerindeki elektrik talebini 2030 yılına kadar 160% artıracağını gösteriyor. Veri merkezleri şu anda tüm dünyadaki enerjinin 1%-2%’sini tüketiyor ancak bu oranın 2030 yılına kadar 3%-4%’e çıkması bekleniyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha