Google

Google’dan Finlandiya’ya 1 Milyar Avro Veri Merkezi Yatırımı

May 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google’dan Finlandiya’ya 1 Milyar Avro Veri Merkezi Yatırımı

Alphabet’in sahibi olduğu Google (GOOGL), Avrupa’da yapay zekâ öncülüğündeki büyümesini desteklemek amacıyla, Finlandiya’daki veri merkezi kampüsünün genişletilmesi için 1 milyar avro (1,1 milyar dolar) ek yatırım yapacağını açıkladı.

Son yıllarda birçok veri merkezi, bölgenin daha serin iklimi, vergi indirimleri ve yenilenebilir enerjinin bolluğu nedeniyle İskandinav ülkelerinde konuşlanıyor.

2030 yılına kadar tüm operasyonlarında ve değer zincirinde net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflediğini söyleyen Google, Finlandiya’daki yatırımının yanı sıra geçtiğimiz ay Hollanda ve Belçika’da da yeni veri merkezleri inşa edeceğini duyurmuştu.

Finlandiya’nın İskandinav komşuları İsveç ve Norveç, son dönemde bu merkezlere ev sahipliği yapma konusunda giderek daha eleştirel davranmaya başladılar; bazı endüstri uzmanları, İskandinav ülkelerinin yenilenebilir enerjilerini daha yüksek artı değer bırakabilecek ürünler için kullanmaları gerektiğini savunuyor.

Ancak Finlandiya’nın rüzgar enerjisi kapasitesi son yıllarda o kadar hızlı arttı ki, sadece 2022 yılında 75% artışla 5.677 megavata ulaştı.

Bu nedenle, Finlandiya’da uzun vadeli sözleşmelerle rüzgar enerjisi satın alan Google’ınki gibi veri merkezleri için hâlâ yenilenebilir enerji kapasitesi mevcut.

Analistler, yapay zekâ kullanımındaki hızlı büyüme nedeniyle veri merkezlerinin enerji tüketiminin büyük ölçüde artacağına inanıyor; Google da yatırım kararının arkasındaki nedenlerden biri olarak Finlandiya’daki Hamina veri merkezinin halihazırda 97% oranında karbonsuz enerjiyle çalıştığını söylüyor.

Google’dan Finlandiya’ya 1 Milyar Avro Veri Merkezi Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters