Google

Google’dan Birleşik Krallık’a 1 Milyar Dolar Veri Merkezi Yatırımı

January 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google’dan Birleşik Krallık’a 1 Milyar Dolar Veri Merkezi Yatırımı

Alphabet’in (GOOGL) sahibi olduğu Google, Birleşik Krallık’ta yeni bir veri merkezine yapay zekâ inovasyonu için 1 milyar dolar yatırım yapacak. Şirket, 33 dönümlük alanın yerel toplum için inşaat ve teknik işler yaratacağını söyledi.

Google Başkan Yardımcısı Debbie Weinstein, “Bu yatırım tamamlandığında Birleşik Krallık genelindeki işletmelere önemli bilgi işlem kapasitesi sağlayacak, yapay zekâ inovasyonunu destekleyecek ve Birleşik Krallık’taki ve yurt dışındaki Google Cloud müşterilerine ve Google kullanıcılarına güvenilir dijital hizmetler sağlamaya yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji devi, bu yatırımın 2022’de 1 milyar dolarlık Central Saint Giles ofisi satın alımı, King’s Cross’ta 1 milyon metrekarelik geliştirme ve Erişilebilirlik Keşif Merkezi’nin açılışı üzerine inşa edildiğini ekledi.

Google, 2030 yılına kadar tüm veri merkezlerini ve kampüslerini karbonsuz enerjiyle çalıştırmayı planladığını belirtti. Şirket 2022’de, İskoçya’daki Moray West rüzgar çiftliği tarafından üretilen offshore rüzgar enerjisi için ENGIE ile bir enerji satın alma anlaşması yaptığını duyurmuştu.

Google’dan Birleşik Krallık’a 1 Milyar Dolar Veri Merkezi Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha