Borsa Haberleri

Google Yapay Zeka Yarışını Kazanacak mı? – Analist Görüşleri

February 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Google Yapay Zeka Yarışını Kazanacak mı? – Analist Görüşleri

BofA’ya göre, “Google arama için ürün ve dağıtım avantajları” var ve Google muhtemelen “arama konusunda üstün bir yapay zeka teknolojisine veya en azından daha iyi verilere” sahip. Bankanın belirlediği 12 aylık ortalama fiyat hedefi 125 dolar seviyesinde. Bu rakam hissenin 33% yükselebileceği anlamına geliyor.

Google’ın Paris etkinliğinin “hayal kırıklıklarıyla” dolu olduğunu kaydeden UBS şu ifadeleri kullandı: Google bu noktada çok hızlı hareket ederse; (1) itibarının zarar görmesi riskiyle karşı karşıya kalır, (2) arama reklam gelirini başka alana yönlendirme ihtimali doğar ve (3) hizmet maliyetinde muhtemel bir artış riski ortaya çıkar.

● Şayet çok yavaş hareket ederse, özellikle Microsoft’un aramalardan pay alma çalışmasına eğilim göstermeye istekli olduğunu belli etmesiyle birlikte, rekabet endişeleri artacak.

● Yine de, “MSFT’nin Bing’e kayda değer bir pazarlama desteği verdiği görülürse ve Google bu konuda geri kalmaya devam ederse, hisse değer kaybı ve yüksek kâr marj düşüşü konusunda daha fazla endişelenmeye başlayabiliriz. Ancak henüz bu konuda çok fazla endişemiz yok.

● Google’ın temkinli yaklaşımının hisse üzerinde baskı oluşturduğunu kaydeden ve yine de “Yapay zeka araştırmalarında liderliklerinin yadsınamaz olduğuna inanıyoruz” diyen Truist, günün sonunda Google’ın arama segmentindeki liderliğinin ortaya çıkacağını belirtti. “Yapay zekayı her iki sisteme entegre ederken önemli bir değişiklik görmememiz gerekiyor. Ancak bu konuda şüpheliyiz.”

● Morgan Stanley analisti Brian Nowak’a göre “Yapay zeka yarışı devam ediyor.” Fırsat büyük olmakla birlikte, yapay zekanın arama noktalarına beklenenden daha derinlemesine entegre edilmesi, arama hesaplama maliyetlerini yükseltiyor. Google’ın arama başına cari hesaplama maliyetinin bir kuruşun beşte biri olduğunu tahmin eden analist, şirketin doğal dilde sorgulamalarla ilgili yaptığı çalışmada ortalama maliyetin beş kat olabileceğinin ileri sürüldüğünü kaydetti.

● Yapay zeka/doğal dil eklemesi olan Google Arama sorgularında her 10%’luk dilim, 2024’e kadar işletme giderlerine 1,2 milyar dolar ek yük getirebilir. Diğer tüm veriler aynı kalsa da şirketin 2024 faiz ve vergi öncesi kazanç tahminini 6% düşürebilir. Bu durum, Google’ın vadettiği yüksek maliyet etkinliğinin artık çok daha önemli olduğu anlamına geliyor.

Google Yapay Zeka Yarışını Kazanacak mı? - Analist Görüşleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha