Google

Google, Yapay Zekâ Odağını Artırmak için Maliyetleri Kısıyor

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google, Yapay Zekâ Odağını Artırmak için Maliyetleri Kısıyor

Alphabet’in (GOOGL) Google’ı, dün bir şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, belirtilmemiş sayıda çalışanı işten çıkararak maliyetleri kısmak için vites artırdığını gösteriyor. Ayrıca şirket, DeepMind ile yapay zekâ faaliyetlerini hızlandırmak istiyor. 

Google sözcüsü, işten çıkarmaların şirket çapında olmadığını ve etkilenen çalışanların şirket içi roller için başvurabileceklerini söyledi ancak etkilenen çalışan sayısını veya ilgili ekipleri belirtmedi.

Söz konusu karar, bu yıl Google’ın yanı sıra teknoloji ve medya sektöründeki bir dizi işten çıkarmanın ardından geldi ve şirketler ekonomik belirsizlikle boğuşurken işten çıkarmaların devam edebileceği endişelerinin yeniden alevlenmesine neden oldu.

Business Insider’ın haberine göre, Google’ın finans şefi Ruth Porat, çalışanlara gönderdiği bir e-postada, yeniden yapılanmanın Bangalore, Mexico City ve Dublin’de büyümeyi de içerdiğini belirtti.

💰 DeepMind için 100 Milyar Dolar Harcayacak

Bir yandan maliyetleri kısan şirket, diğer yandan da yapay zekâdaki güçlü rekabette geri kalmak istemiyor. 

Google’ın yapay zekâ birimi DeepMind CEO’su Demis Hassabis, şirketin zaman içinde yapay zekâ teknolojisini geliştirmek için 100 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. 

Hassabis, harcamalarla ilgili ayrıntı vermeden, “Spesifik rakamlarımız hakkında konuşmuyoruz ancak zaman içinde bundan daha fazla yatırım yaptığımızı düşünüyorum.” dedi. 

CEO ayrıca, Alphabet’in Microsoft (MSFT) da dahil olmak üzere rakiplerinden daha üstün bilgi işlem gücüne sahip olduğunu söyledi. 

Google, Yapay Zekâ Odağını Artırmak için Maliyetleri Kısıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Bloomberg