Borsa Haberleri

Google ve Universal Music’ten Sahte Şarkılar için Lisans İşbirliği

Ağustos 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Google ve Universal Music’ten Sahte Şarkılar için Lisans İşbirliği

Google (GOOG) ve Universal Music; müzisyenlerini “deepfake”, yani yapay zekâ desteğiyle üretilen şarkıların tehdidinden koruma amacıyla, sanatçıların seslerini ve melodilerini lisanslamak için bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

“Deepfake” denilen bu şarkılar, sanatçıların seslerini veya şarkı sözlerini genellikle izin almadan taklit ediyor ve üretici yapay zekâ dalgasının etkisiyle boğuşan müzik endüstrisi için büyük bir tehdit oluşturuyor.

The Financial Times’a konuşan kaynaklar, Google ve Universal Music arasındaki görüşmelerin erken bir aşamada olduğunu ve yakın zamanda bir ürün lansmanı beklenmediğini söyledi.

Görüşmeler, telif hakkı sahiplerine adil bir şekilde ödeme yaparken, kullanıcıların yasal olarak “deepfake” parçalar oluşturması için bir araç yapmayı amaçlıyor. 

Deutsche Bank analisti Silvia Cuneo, “Görüşmeler erken aşamada, ancak Universal Music’in yapay zekâyı bir fırsata dönüştürmek ve kataloğu için potansiyel para kazanma alanlarını artırmak için harekete geçtiğini gösteriyor. Universal Music’in yapay zekâya uyum sağlamak için hızlı hareket ettiğine inanıyoruz.” diyor. 

Ayrıca Warner Music’in (WMG) de benzer bir ürün için Google ile görüştüğü belirtiliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti