Borsa Haberleri

Google ve Microsoft İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor

June 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google ve Microsoft İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor

Teknoloji devleri Google (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) geçtiğimiz yıl çeşitli birimlerinde yüzlerce çalışanın işine son verdikten sonra yeni bir işten çıkarma turuna hazırlanıyor.

CNBC’nin kaynaklara dayandırdığı haberine göre Alphabet, Google’ın en hızlı büyüyen işlerinden biri olan bulut birimindeki çeşitli ekiplerden çalışanları işten çıkaracak.

CNBC tarafından görüntülenen şirket içi yazışmalara göre, şirket geçen hafta satış, danışmanlık, “pazara açılma” stratejisi, operasyonlar ve mühendislik alanlarındaki rollerin azaltılacağını çalışanlarına bildirdi. Kaynaklar, söz konusu karardan en az 100 kişinin etkilendiğini belirtti. 

Öte yandan Microsoft da Alphabet’e benzer şekilde bulut birimi Azure’da “yüzlerce” kişiyi işten çıkaracak. Business Insider’ın haberine göre işten çıkarmalar Operatörler için Azure ve Görev Mühendisliği gibi ekipleri etkileyecek. Haberde, Operatörler için Azure işten çıkarmalarının 1.500 kadar işten çıkarmayı içerdiği belirtiliyor.

Söz konusu işten çıkarmalar, şirketin bu yılın ocak ayında Activision Blizzard ve Xbox’ta 1.900 kişiyi işten çıkarmasının ardından geldi. 

Alphabet ve Microsoft’un yanı sıra Amazon (AMZN) ve Salesforce (CRM) gibi diğer teknoloji şirketleri de 2024 yılında birkaç yüz çalışanı işten çıkardı.

Google ve Microsoft İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters