Google

Google ve Chevron Nükleer Füzyon Girişimine Yatırım Yapıyor

July 20, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Google ve Chevron Nükleer Füzyon Girişimine Yatırım Yapıyor

Alphabet (GOOGL) ve Chevron (CVX), şu anda toplam 1,2 milyar dolar toplamayı başaran bir nükleer füzyon girişimi olan TAE Technologies’in 250 milyon dolarlık finansman artışına dâhil oldu. Bir Japon yatırım şirketi olan Sumitomo Corporation of Americas da bu yatırımda yer aldı ve enerji girişiminin nükleer füzyon teknolojisini Asya-Pasifik bölgesine taşıma rolünü üstlendi. 1998’de kurulan TAE, 2030 yılında uzun ömürlü ve radyoaktif atık üretmeyen temiz bir enerji sağlamayı hedefliyor. Chevron başkanı Jim Gable konuyla ilgili olarak, “Füzyon teknolojisi yenilenebilir enerjinin bir parçası hâline geldikçe ölçeklenebilir karbonsuz enerjiye ulaşmak mümkün olacak.” dedi. 

Japon Yatırım Şirketi Nükleer Füzyon Teknolojisini Asya-Pasifik Bölgesine Taşıyacak

Japon yatırım şirketi Sumitomo Corporation of Americas, TEA Technologies tarafından yürütülen nükleer füzyon teknolojisini Asya-Pasifik bölgesine taşıma görevini üstlendi ve girişimin 250 milyon dolarlık finansman artışına dâhil oldu. Söz konusu yatırım, ekim ayında TAE’nin Japonya Ulusal Füzyon Bilimi Enstitüsü ile ortak olduğu duyurusunun ardından geldi. Uluslararası Enerji Birliği’ne göre Japonya şu anda mevcut enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü kömür, petrol ve doğal gaz gibi kaynaklardan karşılıyor. Birliğin açıklamalarında, diğer ülkelere göre yenilenebilir enerji açısından yeterli imkânı olmayan ülkenin nüfus yoğunluğu ve arazi koşulları da göz önüne alındığında nükleer füzyon teknolojisine olan ihtiyacı belirtildi. Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, Japonya’nın enerji verimliliği için söz konusu teknolojiden yararlanmasının gerekli olduğunu söyledi. 

TAE Teknik Dönüm Noktasında Olduklarını Bildirdi

Salı günü, TAE tarafından teknik dönüm noktasında olduklarına dair bir açıklama yapıldı. Şirketin merkezinin bulunduğu Foothill Ranch Kaliforniya’da bulunan Norman adındaki mevcut füzyon reaktör makinesinin 75 milyon santigrat derecenin üzerinde sıcaklığa ulaştı bildirildi. Enerji girişimi, 2025 yılına kadar Irvine Calif’te yer alacak olan Copernicus adlı yeni nesil füzyon makinesini inşa edecek. Zorlukların devam ettiğini belirten şirket, 2030 yılında şebekelere enerji sağlayan bir füzyon reaktörüne sahip olmayı hedefliyor.

Google ve Chevron Nükleer Füzyon Girişimine Yatırım Yapıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı