Google

Google, Seçim Dönemi Öncesi Sohbet Robotunu Kısıtladı

Google, Seçim Dönemi Öncesi Sohbet Robotunu Kısıtladı
Google News Icon Takip Et

Alphabet’in (GOOGL) Google’ı, teknolojinin kullanımında olası yanlış adımlardan kaçınmak için yapay zekâlı sohbet robotu Gemini’ın bu yıl yapılacak küresel seçimlerle ilgili sorulara verdiği yanıtları kısıtlıyor. 

Söz konusu güncelleme, görüntü ve video üretimi de dahil olmak üzere üretici yapay zekâdaki gelişmelerin halk arasında yanlış bilgilendirme ve sahte haber endişelerini körüklediği ve hükümetleri teknolojiyi düzenlemeye sevk ettiği bir zamanda geldi.

Örneğin Joe Biden ve Donald Trump arasında yaklaşan ABD başkanlık seçimleri gibi olaylar hakkında soru sorulduğunda Gemini, “Bu soruya nasıl cevap vereceğimi hâlâ öğreniyorum. Google Arama’yı deneyin.” yanıtını verdi.

Google, aralık ayında ABD içinde kısıtlamaları duyurmuş ve bunların seçim öncesinde yürürlüğe gireceğini söylemişti.

Bir şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “2024 yılında dünya çapında gerçekleşecek birçok seçime hazırlık olarak ve ihtiyatlı davranmak adına, Gemini’ın yanıt vereceği seçimle ilgili sorgu türlerini kısıtlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Google’ın yapay zekâ ürünleri, Gemini tarafından yaratılan bazı tarihi insan tasvirlerindeki yanlışlıkların, geçen ayın sonlarında sohbet robotunun görüntü oluşturma özelliğini askıya almaya zorlamasının ardından mercek altına alındı.

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms (META) da geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde dezenformasyon ve yapay zekânın kötüye kullanımıyla mücadele etmek üzere bir ekip kuracağını duyurmuştu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters