Google

Google, Project Starline ile ‘İletişimde Devrim Yapmaya’ Hazırlanıyor

May 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Google, Project Starline ile ‘İletişimde Devrim Yapmaya’ Hazırlanıyor

Google’ın (GOOG) uzun bir süredir herkesten sır gibi sakladığı ve demosunu sunduğu kişilere de katı bir şekilde fotoğraf ve video çekme yasağı uyguladığı Project Starline hız kazanmaya başladı.

Project Starline, esasen şirketin geliştirdiği bir tür iletişim aracı diyebiliriz. Büyük ekran bir televizyonu andıran bir ekran, kameralar, mikrofon ve hoparlörlerden oluşuyor. 

“Ee, ne var bunda?” diyor olabilirsiniz ancak Project Starline’ın Teams veya Zoom’dan (ZM) farkı, renkli kameralarıyla ekran karşısındaki kişinin yüzünü algılayarak bir çeşit haritalandırma yaratması. 

Yapay zekâ ve makine öğrenimi teknolojilerinin kullanıldığı Starline ile ekranın diğer tarafındaki kişiyle, sanki sizinle aynı odadaymışçasına konuşabiliyorsunuz. Starline, karşınızdaki kişiyi, size üç boyutlu bir görüntü ile hologram karışımı bir şekilde gösterebiliyor. 

Google’ın Starline’a yönelik bir araştırma yazısında, “Sistemimiz temel 3D görsel-işitsel işaretleri algılıyor ve tüm iletişim işaretlerini (göz teması, el hareketleri ve vücut dili) sunabiliyor. Bunu da özel gözlükler veya vücuda takılan mikrofonlar/kulaklıklar olmadan yapıyor.” deniliyor. 

Yani Starline, kameranın karşısındaki kişinin gözlerinin arasındaki boşluğu odak alarak, kişinin hareketlerine yönelik bilgiyi alma ve sunma şeklinde yaptığı yenilikle bir derinlik algısı yaratabiliyor.

Uzun bir süredir devam eden projeye ilişkin henüz bir zaman çizelgesi açıklanmamış. Bir teknoloji projesi olarak görülen Starline’ın satılabilir bir ürün olması yönündeki çalışmalar devam ediyor.  

Google, Project Starline ile ‘İletişimde Devrim Yapmaya’ Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Techcrunch