Ford

Google, Microsoft ve Ford İşe Alımlarını Yavaşlattı

July 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Google, Microsoft ve Ford İşe Alımlarını Yavaşlattı

Büyük şirketlerden işe alım süreçlerini yavaşlattıklarına dair peş peşe açıklamalar geldi. Google, Microsoft ve Ford yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda bu kararın nedenlerine de yer verildi. Şirketlerin yavaşlama kararında gerileyen ekonomi ve yeni yatırım stratejileri etkili oldu. Bu kapsamda Google (GOOGL), önümüzdeki iki hafta boyunca yeni çalışan istihdam etmeyeceğini duyurdu. Microsoft (MSFT) ise salı günü erken saatlerde işe alımlarını iki haftalık süreçte yavaşlattığını bildirdi. Söz konusu karar, bir süredir devam eden Azure bulut birimindeki ve güvenlik yazılımındaki kesintilerin ardından geldi. Otomotiv devi Ford (F), yatırımlarının odağını EV araçlarına yöneltme amacıyla yaklaşık 8000 çalışanın işten çıkarmayı düşünüyor. 

Şirketler İstihdam Süreçlerini Bir Süreliğine Askıya Aldı

Kısa süre önce Google, Microsoft ve Ford gibi şirketler tarafından istihdam stratejilerine dair açıklamalar yapıldı. Şirketlerin önümüzdeki dönemde işe alımlarını yavaşlattığı belirtildi. Bu kararda dünyada hâkim olan ekonomik sorunlar ve değişen üretim stratejileri belirleyici oldu. Google, genel işe alımlarında iki haftalık bir yavaşlama planladığını duyurdu. Ancak bu karar hâlihazırda görüşme ve teklif aşamasında olanları kapsamayacak. Konuyla ilgili olarak Kıdemli Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan, “Bu zamanı, personel sayısı ihtiyaçlarımızı gözden geçirmek ve önümüzdeki üç ay için öncelikli taleplere uyum sağlamak için kullanacağız.” dedi. 

Ford EV Yatırımını Finanse Etmek İçin 8000 İşçisini Çıkaracak

Otomobil devi Ford, önümüzdeki dönemde EV yatırımlarını artırma kararı aldı. Bu karar, içten yanmalı motorlar bölümünde çalışanların yanı sıra Ford Blue operasyonlarında yer alan personelleri de kapsayacak. İşten çıkarmaların belirli aralıklarla yapılacağı ve büyük olasılıkla bu yaz başlayacağı düşünülüyor. CEO Jim Farley, 2026 yılına kadar maliyetlerde 3 milyar dolar azalmayı planladıklarını ve bunun personel sayısını düşürmeye bağlı olduğunu söyledi. 

Google, Microsoft ve Ford İşe Alımlarını Yavaşlattı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı