Google

Google, Microsoft Azure’u Adil Olmamakla Suçluyor

Haziran 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Google, Microsoft Azure’u Adil Olmamakla Suçluyor

Yıllardır kendisini ABD ve Avrupa’da tekelcilik suçlamalarına karşı savunan Alphabet’in (GOOGL) Google’ı (GOOG), şimdi rakibi Microsoft’u (MSFT) rekabet karşıtı olmakla suçluyor. 

Google, Federal Ticaret Komisyonu’na yazdığı bir mektupta Microsoft’un bulut bilişim pazarını kontrol etmek amacıyla “müşterileri sağlama almak” için adil olmayan lisanslama koşulları kullandığını iddia etti.

FTC sözcüsüne göre mektup, komisyonun bulut sektöründeki potansiyel rekabet karşıtı eylemlere ilişkin kapsamlı talebine bir yanıt olarak gönderildi. 

Google bu şikayetinde Microsoft’u öne çıkararak, şirketin baskın Windows Server ve Microsoft Offices ürünleri aracılığıyla, devasa müşteri listesinin Azure bulut altyapısı teklifinden başka bir şey kullanmasını zorlaştırabileceğini savundu. 

Şirket, Microsoft’un lisans kısıtlamalarını, işletmelerin kurumsal yazılım tedarikçilerini çeşitlendirmelerini engelleyen “karmaşık bir ağ” olarak tanımlıyor. Google ayrıca bu tür bir kontrolün önemli bir ulusal güvenlik ve siber güvenlik riski oluşturduğunu da öne sürdü. 

Hatırlayalım: Kendisi de antitröst suçlamalarıyla karşı karşıya olan Google’a ocak ayında ABD Savunma Bakanlığı şirketin reklam segmentini hedef alarak bir dava açmıştı. 

🎯 Oracle da hedef tahtasında

Google Microsoft’un yanı sıra mektubunda Oracle’ın (ORCL) faaliyetlerinin de müşterilere zarar verebileceğini öne sürdü. 

Google, “Microsoft ve Oracle gibi şirketlerin ‘müşterileri kendi ekosistemlerine kilitlemeyi amaçlayan aşırı karmaşık anlaşmalarla’ yalnızca müşterileri monolitik bir bulut modeline zorlamakla” kalmadığını, aynı zamanda “seçenekleri sınırladığını, müşteriler için maliyetleri artırdığını ve ABD’de ve dünyanın dört bir yanında büyüyen ve gelişen dijital ekosistemleri bozduğunu” söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC