Bültenler

Google, Metaverse Yatırımlarını Hızlandırıyor

March 17, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Google, Metaverse Yatırımlarını Hızlandırıyor

Google (GOOGL), artırılmış ve karma gerçeklik cihazlarında kullanılabilecek görüntüleme teknolojisi üzerinde çalışan Raxium girişimini satın almayı planlıyor.

  • Alphabet’in birimi Google, satın alma işlemini tamamlamadı ve şirketin satın alım sırasında Raxium’a ne kadar ödeyeceği şu an için bilinmezliğini koruyor. 
  • Diğer taraftan: Bir habere göre, satın alma görüşmeleri sırasında teknoloji devi, Raxium’a 1 milyar dolar değerleme teklifinde bulundu. 

👓 Google’ın Raxium’u Satın Alması Neden Önemli?

The Information’a göre, internet devinin Raxium’u satın almasının, Apple (AAPL) ve Meta (FB) gibi rakiplerine “metaverse teknolojileri” geliştirme yarışında ayak uydurmasını sağlayacağı söyleniyor.

  • Ne yapar bu Raxium? Şirket, OLED’lere benzeyen, ancak daha yüksek çözünürlük ve daha verimli ekranlar vaat eden bir ekran teknolojisi olan mikro LED’leri toplu olarak üretmeye çalışıyor. 
  • Uzmanlar ne düşünüyor? Raxium’un geliştirmeye çalıştığı teknoloji, bazı uzmanlar tarafından küçük, yüksek çözünürlüklü, güç açısından verimli ekranlar gerektiren artırılmış veya sanal gerçeklik cihazları için ideal olarak görülüyor.
  • Google ne yapmayı planlıyor? Google, Raxium’un mevcut teknolojisinin kullanım alanlarını yaygınlaştırmakla birlikte mevcut teknolojiyi akıllı telefonlar ve video konferans sistemleri gibi diğer cihazlarda da kullanabilir. 

🔎 Google’ın Rakiplerinde Durum Ne? 

Artırılmış ve karma gerçeklik teknolojisi üzerinde çalışan Apple, Meta ve Snap (SNAP) son sekiz yılda her biri mikro LED’lerde uzmanlaşmış yeni şirketler satın aldı.

  • Bir adım gerisi: Apple, artırılmış gerçeklik sayesinde iş görüşmelerini çevrimiçi ve “avatar” aracılığıyla gerçekleştirmekte büyük yol katetti. Kaynak
  • Bir adım gerisi: Meta, Cornell Üniversitesi, artırılmış gerçeklik (AR) yüz tanıma teknolojisini geliştirmek için Meta’dan yaklaşık 1,9 milyon dolarlık bağış aldı. Kaynak
  • Bir adım gerisi: Snap, kendi eğitim portalı olan Snap Focus’ta, “Reklamcılar için Artırılmış Gerçeklik Stratejileri” eğitimiyle ilk artırılmış gerçeklik sertifikasını tanıttı. Kaynak

Rakiplerinin bu hamlelerinden sonra Google, Raxium’u satın alma işlemini tamamlamaya hazırlanırken, artırılmış ve karma gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışan diğer şirketleri satın alma arayışında olmayı planlıyor.

  • The Information’da yer alan haberde Google’ın bu satın alım planı için bir uzman şunları söyledi: “Google, yalnızca bir işletim sistemine sahip olamayacağını fark etti.”

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Google Buys Hardware Startup Raxium to Fuel AR Ambitions

Google is investing again in augmented reality

Google, Metaverse Yatırımlarını Hızlandırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı