Borsa Haberleri

Google Masrafları Kısmaya Devam Ediyor: Stadia Projesinin Fişi Çekildi!

Google Masrafları Kısmaya Devam Ediyor: Stadia Projesinin Fişi Çekildi!
Google News Icon Takip Et
  • Google, 2019’da piyasaya sürdüğü bulut oyun hizmeti Stadia’yı sonlandırdığını bildirdi.

  • Google Başkan Vekili Phil Harrison’ın dün yayımlanan blog yazısına göre 2019 yılında piyasaya sürülen, telefonlarda ve Google Chrome tarayıcısında çalışan oyun hizmeti, “kullanıcılardan beklenen ilgiyi göremedi” dedi ve şöyle ekledi: “Stadia yayın hizmetimizi sonlandırmaya karar vermek zor oldu.”

  • Harrison’a göre Google için Stadia, bulut akış (cloud streaming) teknolojisini devreye sokmak ve “oldukça geniş çapta” üç boyutlu oynanabilirlik sunmak için büyük bir fırsattı. 

  • Stadia’nın resmi web sitesinde verilen bilgiye göre Stadia sunucuları, 18 Ocak itibarıyle devre dışı kalacak ve bu tarihe dek tüm kullanıcılara geri ödemeler tamamlanacak.

  • Şirket, Stadia’nın Sony’nin PlayStation Plus bulut akışı (cloud streaming), Amazon’un Luna ve Microsoft’un Xbox Cloud Gaming gibi diğer oyun hizmetleriyle rekabet etmesini umuyordu.

  • Stadia’nın kapatılması, CEO Sundar Pichai’nin şirketi 20% daha verimli hale getirmek istediğini söyledikten sonra maliyetleri düşürmeye yönelik attığı hamlelerden biri olarak kayıtlara geçti.

  • Şirketin yaşadığı birtakım ekonomik zorluklar ve yavaşlayan büyüme nedeniyle Pichai’nin verimlilik önlemleri kapsamında şirketin ürün ve çalışan sayısında küçülmeye devam edebileceği de belirtildi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı