Google

Google I/O: Yapay Zekâ Güncellemeleri, Trillium ve Dahası

May 15, 2024 • 8 dakika okuma süresi
Google I/O: Yapay Zekâ Güncellemeleri, Trillium ve Dahası

Teknoloji devi Google (GOOGL), yapay zekâ ve çip rekabetinin iyiden iyiye hiddetlendiği bir dönemin ortasında bir dizi iddialı hamle açıkladı. 

Şirketin I/O ismiyle her yıl düzenlediği geliştirici konferansı, hem Wall Street hem de teknoloji meraklıları tarafından yakından izleniyor. Google, bu yıl da takipçilerini hayal kırıklığına uğratmadı ve yapay zekâ ürünlerinden yeni arama motoru güncellemelerine, sohbet özelliklerinden bulut müşterilerine yapay zekâ donanımlarına bir dizi yenilik açıkladı. 

Google’ın açıkladığı yeniliklerin birçoğu henüz test aşamasında veya yalnızca geliştiricilere özel olarak sunuluyor ancak teknoloji şirketinin yapay zekâ kapsamındaki duruşu ve nereye yatırım yaptığına dair bir fikir veriyor. 

Google yapay zekâdan, modellerini kullanan geliştiriciler yoluyla ve yapay zekâ modeli Gemini’nin ücretli üyeliği Advanced’e ödeme yapan kullanıcılar yoluyla para kazanıyor. ChatGPT’nin rakibi olarak piyasaya sürülen Gemini Advanced, aylık 19,99 dolarlık bir fiyata sahip ve PDF’ler, Google Dökümanlar gibi sayfaların özetlenmesi gibi hizmetler sunuyor. 

Rekabet kızışıyor: Son dönemin en popüler hikayesi yapay zekâda atılımlar açıklayan tek isim haliyle Google değil. Bu ayın başlarında Amazon (AMZN) destekli Anthropic, ilk kurumsal girişimini ve iPhone uygulamasını tanıttı. Ayrıca Microsoft (MSFT) destekli OpenAI da dün yeni yapay zekâ modelini ve ChatGPT’nin masaüstü versiyonunu duyurdu. 

Lafı daha fazla uzatmadan Google’ın açıkladığı yeniliklere derinlemesine bakalım.

Google I/O: Yapay Zekâ Güncellemeleri, Trillium ve Dahası

🔎 Gemini Yapay Zekâ Yenilikleri

Google, yakında daha da fazla veriyi işleyebilecek olan yapay zekâ modeli Gemini 1.5 Pro’nun güncellemelerini tanıttı. Örneğin platform, bir kullanıcı tarafından yüklenen 1.500 sayfalık metni özetleyebiliyor.

Ayrıca, şirketin daha uygun maliyetli olduğunu ve konuşmaları hızlı bir şekilde özetlemek, resim ve videolara başlık eklemek ve büyük belgelerden veri çekmek gibi daha küçük görevler için tasarlandığını söylediği yeni bir Gemini 1.5 Flash AI modeli de var.

Google CEO’su Sundar Pichai, Gemini’ın çevirilerindeki iyileştirmelerin altını çizerek, platformun dünya çapındaki tüm geliştiricilere 35 dilde sunulacağını sözlerine ekledi. Pichai, Gmail içinde Gemini 1.5 Pro’nun ekli PDF’leri ve videoları analiz ederek özetler ve daha fazlasını vereceğini söyledi. Bu, tatildeyken uzun bir e-posta dizisini kaçırdıysanız, Gemini’ın tüm eklerle birlikte size e-postayı özetleyebileceği anlamına geliyor.

Yeni Gemini güncellemeleri Gmail’de arama yapmak için de faydalı olacak. Şirketin verdiği bir örnek: Çatınızı onarmak için farklı müteahhitlerin fiyatlarını karşılaştırıyorsanız ve kimi seçeceğinize karar vermenize yardımcı olacak bir özet arıyorsanız, Gemini farklı e-posta dizilerinde sunulan başlangıç tarihleriyle birlikte üç teklif getirebilecek.

Google, Gemini’ın sonunda Android telefonlardaki Google Asistan’ın yerini alacağını söyledi ve Apple’ın (AAPL) iPhone’daki Siri’sine daha güçlü bir rakip olacağını öne sürdü.

🔎 Google Veo, Imagen 3 ve Ses Genel Bakışları

Google, yüksek çözünürlüklü video oluşturmaya yönelik en yeni modeli “Veo’yu ve gerçekçi görüntüler ve önceki modellerimize göre daha az dikkat dağıtıcı görsel eserler” vaat eden en yüksek kaliteli metinden görüntüye modeli Imagen 3’ü duyurdu.

Söz konusu araçlar, belirli içerik oluşturucular için kullanıma sunulacak ve Google’ın geliştiricilerin yapay zekâ uygulamalarını eğitmesine ve dağıtmasına olanak tanıyan makine öğrenimi platformu Vertex AI’dan erişilebilecek.

Şirket konferansta ayrıca, metin girdisine dayalı sesli tartışmalar oluşturma yeteneği olan “Sesli Genel Bakışları” da sergiledi. Örneğin, bir kullanıcı bir ders planı yüklerse, sohbet robotu bunun bir özetini sesli olarak anlatabiliyor. Ya da gerçek hayattaki bir fen probleminin örneğini sorarsanız, bunu etkileşimli ses yoluyla cevaplayabiliyor.

Şirket ayrıca, kullanıcı istemlerine dayalı olarak sıfırdan müzik ve sesler oluşturmaya yönelik bir dizi üretici yapay zekâ aracı olan “AI Sandbox”ı da tanıttı.

🔎 Yeni Arama Özellikleri

Google Arama Başkanı Liz Reid’e göre, teknoloji devi dün ABD’de Google Arama’da “Yapay Zeka Genel Bakışları”nı da sunmaya başlıyor. Yapay Zekâ Genel Bakışları, en karmaşık arama sorularının yanıtlarının hızlı bir özetini gösteriyor. 

Örneğin, bir kullanıcı deri botları temizlemenin en iyi yolunu ararsa, sonuçlar sayfasının en üstünde, internetin dört bir yanından sentezlediği bilgilerden derlenen çok adımlı bir temizleme işlemi içeren bir “Yapay Zekâ Genel Bakış” ile görüntülenebilecek.

Şirket, asistan benzeri planlama yeteneklerini doğrudan arama içinde sunmayı planladığını söyledi. Kullanıcıların “‘Bir grup için hazırlaması kolay 3 günlük bir yemek planı oluşturun’” gibi bir arama yapabileceklerini ve internetten çok çeşitli tariflerle bir başlangıç noktası elde edeceklerini açıkladı.

Google, “multimodalite” ya da üretici yapay zekâ araçlarına daha fazla görüntü ve video entegre etme konusundaki ilerlemesiyle ilgili olarak, kullanıcıların sahip oldukları bir ürünle ilgili bir sorunu filme almak, yüklemek ve arama motorundan sorunu çözmesini istemek gibi video aracılığıyla soru sorma yeteneğini test etmeye başlayacağını söyledi. 

Test edilen bir diğer yeni özellik ise “AI Teammate” adı verilen ve kullanıcının Google Workspace’ine entegre olacak bir özellik. Mesajlardan ve e-posta dizilerinden daha fazla PDF ve belge ile aranabilir bir çalışma koleksiyonu oluşturabilir. Örneğin, bir kurucu adayı AI Teammate’e “Lansman için hazır mıyız?” diye sorabilir ve asistan Gmail, Google Docs ve diğer Workspace uygulamalarında erişebildiği bilgilere dayanarak bir analiz ve özet sağlayacaktır.

🔎 Astra Projesi

Project Astra, Google’ın DeepMind yapay zekâ birimi tarafından geliştirilmekte olan yapay zekâ asistanına yönelik en son ilerlemesi olarak biliniyor. Şimdilik sadece bir prototip ancak Astra’yı, Google’ın Marvel Evrenindeki Tony Stark’ın her şeyi bilen yapay zekâ asistanı J.A.R.V.I.S.’in bir versiyonu gibi düşünebilirsin.

Google I/O’da sunulan demo videosunda, asistan – bir sohbet robotu arayüzü yerine video ve ses aracılığıyla – kullanıcının gözlüklerini nerede bıraktığını hatırlamasına, kodu gözden geçirmesine ve bir hoparlörün belirli bir parçasına ne dendiğine ilişkin soruları yanıtlamasına yardımcı oldu.

Google, gerçekten kullanışlı bir sohbet robotunun kullanıcıların “doğal bir şekilde ve gecikme ya da gecikme olmadan onunla konuşmasına” izin vermesi gerektiğini söyledi. Demo videosundaki konuşma gecikme olmaksızın gerçek zamanlı olarak gerçekleşti. 

Pichai, Project Astra’nın bu yıl içinde Gemini’de piyasaya sürülmesini beklediğini söyledi.

🔎 Yapay Zekâ Donanımı

Google ayrıca, 2024’ün sonlarında bulut müşterilerine sunulacak olan altıncı nesil tensör işleme birimi (TPU), yani karmaşık yapay zekâ işlemlerini yürütmek için ayrılmaz bir donanım parçası olan Trillium’u da duyurdu.

TPU’lar, Nvidia’nın (NVDA) grafik işleme birimleri gibi diğer çiplerle rekabet etmek için tasarlanmadı. Örneğin Pichai, I/O sırasında Google Cloud’un 2025’in başlarında Nvidia’nın Blackwell GPU’larını sunmaya başlayacağını belirtti.

Nvidia, mart ayında yaptığı açıklamada Google’ın Blackwell platformunu “çeşitli dahili dağıtımlar için kullanacağını ve Blackwell destekli örnekler sunan ilk bulut sağlayıcılarından biri olacağını” ve Nvidia’nın sistemlerine erişimin Google’ın büyük dil modelleri oluşturan kurumsal geliştiriciler için büyük ölçekli araçlar sunmasına yardımcı olacağını söyledi.

Pichai konuşmasında Google’ın “Nvidia ile uzun süredir devam eden ortaklığının” altını çizdi. İki şirket on yılı aşkın bir süredir birlikte çalışıyor ve Pichai geçmişte, bundan on yıl sonra da bu işbirliğinin devam etmesini beklediğini söylemişti.

Google I/O: Yapay Zekâ Güncellemeleri, Trillium ve Dahası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC