Google

Google, Hindistan’da Akıllı Telefon Üretimine Başlayacak

Şubat 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google, Hindistan’da Akıllı Telefon Üretimine Başlayacak

Teknoloji devi Google (GOOGL), Pixel akıllı telefonlarını önümüzdeki çeyrekten itibaren Hindistan’da üretmeye başlamayı planlıyor.

Nikkei Asia’nın haberine göre ABD’li teknoloji devi bir yandan ABD-Çin gerilimlerinin ortasında tedarik zincirini Çin’den uzaklaştırmaya çalışırken bir yandan da Hindistan’da gelişen akıllı telefon pazarından faydalanmaya çalışıyor.

Konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi bir kişiye dayandırılan haberde, bu değişimin Google’ın bu yıl 10 milyondan fazla Pixel telefon teslimatı yapma yönündeki iddialı hedefini destekleyeceği belirtildi.

Haberde ayrıca, Google’ın Nisan-Haziran çeyreğinde Pixel 8 Pro telefonların üretimine başlayacağı ve 2024 yılının ortalarında da Pixel 8’in üretimine start vereceği belirtildi.

Google, Hindistan’da akıllı telefon devleri Apple (AAPL) ve Samsung’un yanı sıra Çinli markalar vivo ve Xiaomi (XIACY) ile rekabet edecek.

Counterpoint Research dün yayınladığı bir raporda, 2023 yılında Hindistan’ın bir yılda 10 milyon iPhone satışını aşan beşinci akıllı telefon pazarı haline gelerek Apple için önemli bir pazar haline geldiğini söyledi.

ABD-Çin ilişkileri gerginliğini korurken Apple da üretimini Çin’den Hindistan gibi yerlere kaydırıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC