Borsa Haberleri

Google, Güneş Enerjisi Şirketlerine Harita Verileri Satacak

August 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Google, Güneş Enerjisi Şirketlerine Harita Verileri Satacak

Alphabet’in (GOOGL) sahibi olduğu Google, yenilenebilir enerji alanında ürün geliştirirken kullanmaları için bir dizi şirkete yeni harita veri setleri lisanslamayı planlıyor. Şirket, bu projenin ilk yılında 100 milyon dolara kadar gelir elde etmeyi umuyor.

Google; güneş, enerji bilgileri ve hava kalitesinin yer aldığı yeni API’lara (uygulama programlama arayüzleri) erişim satmayı amaçlıyor.

CNBC tarafından görüntülenen örnek müşteriler listesine göre, yeni teklifler arasında SunRun (RUN) ve Tesla (TSLA) Energy gibi güneş enerjisi tesisatçıları ve Aurora Solar gibi güneş enerjisi tasarım şirketleri tarafından kullanılabilecek bir Solar API olacak. 

Google ayrıca Zillow (ZG) ve Redfin (RDFN) gibi emlak şirketleri ile Marriott International (MAR) gibi konaklama şirketleri ve PG&E (PCG) gibi kamu hizmetleri şirketleri için de fırsatlar olduğuna inanıyor. 

Solar API’den elde edilen verilerin bir kısmı, ilk olarak 2015 yılında başlatılan bir güneş enerjisi tasarruf hesaplayıcısı olan Project Sunroof adlı tüketici odaklı bir pilot uygulamadan gelecek. 

Program, kullanıcıların adreslerini girmelerine ve elektrik faturası tasarrufu ve ihtiyaç duyacakları güneş enerjisi kurulumunun boyutu gibi tahmini güneş enerjisi maliyetlerini almalarına olanak tanıyor. Ayrıca, Google Maps verilerine dayanarak binaların çatılarının ve yakındaki ağaçların 3D modellemesini de sunuyor.

Şirket içi bir belgede, şirketin güneş API’larının piyasaya sürüldükten sonraki ilk yıl içinde 90 ile 100 milyon dolar arasında gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Belgelere göre söz konusu API’ların ileride Google Cloud ürünlerine entegre edilme potansiyeli de var.

Google, Güneş Enerjisi Şirketlerine Harita Verileri Satacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC