Bültenler

Google, Fransa Rekabet Kurumu Tarafından Kesilen 592 Milyon Dolarlık Cezaya İtiraz Etti

September 2, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Google, Fransa Rekabet Kurumu Tarafından Kesilen 592 Milyon Dolarlık Cezaya İtiraz Etti

Google, yerel medyayla yaptığı haber içeriği için ödeme yapma konusunda yaşadığı anlaşmazlıklar sonrasında, Fransa Rekabet Kurumu tarafından uygulanan 592 milyon dolarlık (430 milyon £) para cezasına itiraz ediyor.

Son zamanlarda, Google ve Facebook’un, kendilerine ait içerikleri kullanarak elde ettikleri gelirden daha fazla pay almak isteyen medya kuruluşları, bu platformlar üzerindeki baskıyı iyice arttırmaya başlamıştı. Fransa tarafından kesilen 592 milyon dolarlık ceza da artan uluslararası baskının tam üzerine geldi.

  • Kesilen yarım milyar dolarlık cezayla ilgili; Google Fransa Genel Müdürü Sebastien Missoffe, “Kesilen ceza tutarı ile ilgili bazı yasal unsurlara katılmıyoruz. Para cezasının bir anlaşmaya varma ve yeni yasaya uyma çabalarımızla orantısız olduğuna inanıyoruz.” dedi.

🏃 Bir Adım Gerisi

Fransa Rekabet Kurumu, Google’a reklam tekelini kötüye kullanmasından dolayı geçtiğimiz haziran ayında 220 milyon euro ceza vermişti.

Geçen yıl Google, yayıncılar tarafından hazırlanan hikaye panellerini içeren News Showcase hizmetini başlattı ve önümüzdeki üç yıl içinde yayıncılara içerikleri için 1 milyar dolar (730 milyon £) ödeyeceğini duyurdu.

AB tarafından, 2019’da tanıtılan telif hakkı yönergesi uyarınca, yayıncıların arama motoru sonuçlarında haber “snippet’lerinin” görüntülenmesi başına ücret alabilmesine olanak sağlanmıştı.

  • Teknoloji şirketleri ve yayıncılar arasındaki savaş, Facebook’un şubat ayında Avustralya’daki kullanıcıları için yaptığı haberleri geçici olarak platformdan kaldırmasıyla sonuçlanmıştı.

    Sosyal medya şirketi, Avustralya hükümetiyle bir anlaşmaya vararak birkaç gün sonra bu hareketi tersine çevirmişti.

👀 Nasıl Etkiledi?

googlemidas.jpg

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet (GOOGL) hisseleri dün günü %0.36 yükselişle 2.904,31 dolardan kapattı. Şirket, hisselerinin son bir yıldaki %69.11’lik artışı ile 1.96 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı.