Bültenler

Google Bilanço Analizi

July 27, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Google Bilanço Analizi

Google’ın ana şirketi Alphabet’in, çeyreklik kazanç raporu beklentileri karşılayamadı ancak şirketin satış gelirleri, reklamcılık işinin -özellikle de arama ağı reklamlarının- pazarlama harcamalarındaki düşüşü telafi ettiğini gösterdi. Arama motoru reklam satışlarının güçlü olması şirketin, durgunluk dönemine nispeten daha iyi dayandığına işaret ederek hisseler üzerindeki pozitif hissiyatı artırdı.

CFO Ruth Porat CNBC’den Deirdre Bosa’ya verdiği demeçte, güçlenen bir dolardan kaynaklanan kur dalgalanmalarının gelir artışında 3,7 puanlık düşüşe neden olduğunu söyledi. Porat, doların gücünün gelecek çeyreğin sonuçlarını daha da sert etkileyeceğini söyledi. Porat ayrıca mevcut görünümü “küresel ekonomik ortamda belirsizlik” olarak nitelendirdi.

Google Bilanço Analizi

Gelir: Alphabet’in yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen senenin aynı dönemine kıyasla 13% artarak 69,7 milyar dolara çıktı. Beklenti şirket gelirinin 69,9 milyar dolar olması yönündeydi. Şirket, 2021’in ikinci çeyreğinde 61,9 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Bu dönemde kaydedilen yükselişe rağmen Alphabet’in geliri ikinci çeyrekte piyasa beklentilerinin altında kalırken, şirketin gelir artışı yavaşlama gösterdi.

Alphabet, döviz dalgalanmaları olmasaydı satışların 72 milyar dolara yakın olacağını söyledi. Şirketin satışlarının yaklaşık 55%’i ABD dışından geliyor.

Reklam Gelirleri: Enflasyonist baskıların yönetimi için azaltılan harcamalar, reklam gelirinin sadece 12% artmasına yardımcı olurken en dikkate değer yavaşlama, satışların bir önceki yılın aynı döneminde 84% artmasının ardından 5% arttığı YouTube bölümünde oldu. Reklam harcamalarındaki genel gerilemeye ek olarak YouTube’un kısa videolarda TikTok’un artan rekabetiyle de karşı karşıya olduğu belirtilebilir.

Google Cloud: Gelir beklentilerinin altında kalan Google Cloud, çeyrek boyunca 858 milyon dolar kaybetti. Bulut bölümü, pazarın en büyük iki oyuncusu olan Amazon Web Services ve Microsoft Azure’dan pay almaya çalışıyor. Microsoft Salı günü yaptığı açıklamada, Azure ve diğer bulut hizmetlerinden elde edilen gelirin bu dönemde 40% arttığını söyledi.

Diğer Bahisler: Kendi kendini süren otomobil birimi Waymo’nun yanı sıra bazı sağlık teknolojisi projelerini ve şirketin girişim kollarını içeren Alphabet’in Diğer Faaliyetler segmentindeki gelir, bir önceki yıla göre 1 milyon dolar artarak 193 milyon dolara yükseldi. Çeyrekte 1,69 milyar dolar kaybetti.

Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai şunları söyledi:

  •  “İkinci çeyrekte performansımız Bulut ve Arama Ağı tarafından yönlendirildi.
  • “Yapay zeka ve bilgi işlem alanında yıllardır yaptığımız yatırımlar, hizmetlerimizi gerçekleştirmemize yardımcı oluyor.”

Alphabet ve Google’ın CFO’su Ruth Porat:

  •  “Uzun vadeli büyümeyi desteklemek için yaptığımız tutarlı yatırımlar, ikinci çeyrekteki sağlam performansımıza yansıdı ve çeyrekte 13% artışla 69,7 milyar dolar gelir elde ettik. Şirketimizin büyüme fırsatlarını desteklemek için sorumlu sermaye tahsisine odaklandık.” ifadelerini kullandı.

👨‍💼 Analistlerin gözünden:

  • Insider Intelligence analisti Evelyn Mitchell, “Google, önümüzdeki zorlu suları havalandırmak için nispeten iyi bir konumdadır.” dedi.
  • Investing.com kıdemli analisti Jesse Cohen, “Etkisiz çeyreğe rağmen beklentiler o kadar düşüktü ki yatırımcılar rahat bir nefes aldı” dedi.

İstihdam Freni: Alphabet, çalışan sayısının bir önceki yıl 144.056′dan 21% artarak 174.014 tam zamanlı çalışana ulaştığını söyledi. Ancak şirket geçen ay, 2023 yılına kadar işe alım ve yatırımların hızını yavaşlatacağını söyledi ve CEO Sundar Pichai, çalışanlarına bir notta “ekonomik rüzgarlara karşı bağışık değiliz” dedi. CFO ise şirketin “özellikle üst düzey mühendislik ve teknik yeteneklere odaklanan kritik roller için işe almaya devam edeceğini“, ancak “personel hızının gelecek yıl ılımlı olacağını” söyleyerek, kazanç çağrısında işe alımdaki yavaşlamaya değindi.

Beklentiler: Şirket, bu zorlukların 2022′nin sonuna kadar devam etmesini bekliyor.

Porat çağrıda, “İleriye dönük olarak, geçen yılki çok güçlü gelir performansı, yılın geri kalanında reklam gelirlerinin yıldan yıla büyüme oranlarına ağırlık verecek zorlu kompozisyonlar yaratmaya devam ediyor” dedi.

Alphabet bir gelir tahmini sağlamadı, ancak analistler, Refinitiv’e göre yıl için 14%′lük bir büyüme ile 293,9 milyar dolar arasında bir büyüme bekliyorlar. Hisseler bu yıl değerinin yaklaşık dörtte birini kaybetti.

Google Bilanço Analizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı