Google

Google, Açık Kaynaklı Yapay Zekâ Modellerini Kullanıma Sundu

Şubat 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Google, Açık Kaynaklı Yapay Zekâ Modellerini Kullanıma Sundu

Google, Meta Platforms (META) ve diğer teknoloji şirketlerinin izinden giderek, dışarıdan geliştiricilerin kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirebilecekleri yeni yapay zekâ modelleri yayınladı.

Alphabet (GOOGL) iştiraki şirket, bireylerin ve işletmelerin Gemma adı verilen yeni “açık modeller” ailesini temel alan yapay zekâ yazılımlarını ücretsiz olarak oluşturabileceklerini söyledi.

Bu hamle, yazılım mühendislerini Google’ın teknolojisini geliştirmeye çekebilir ve yeni kârlı bulut bölümünün kullanımını teşvik edebilir. Şirket, modellerin Google Cloud için optimize edildiğini ve ilk kez bu modelleri kullanan bulut müşterilerinin 300 dolar kredi alacağını söyledi.

Çip üreticisi Nvidia (NVDA) da Gemma modellerinin çiplerinde sorunsuz çalışmasını sağlamak için Google ile birlikte çalıştığını söyledi. Nvidia ayrıca, Windows masaüstü bilgisayarlarında yapay zekâ modellerini çalıştırmak için geliştirdiği sohbet robotu yazılımının yakında Gemma ile çalışmasını sağlayacağını söyledi.

Google, Gemma’yı tamamen açık kaynaklı yapmaktan kaçındı; yani şirket kullanım ve sahiplik koşullarını belirlemede hâlâ karar sahibi olabilir. 

Bazı uzmanlar açık kaynaklı yapay zekânın suiistimale açık olduğunu söylerken, diğerleri teknolojiye katkıda bulunabilecek ve teknolojiden faydalanabilecek insan sayısını genişletme yaklaşımını savunuyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti