Borsa Yorumları

Gonglar ABD için Çalıyor: Halka Arz Piyasası Sağlam Adımlarla Büyüyor

April 25, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Gonglar ABD için Çalıyor: Halka Arz Piyasası Sağlam Adımlarla Büyüyor

Geçtiğimiz yılın sonundan bu yana ABD’den neredeyse her hafta yeni bir şirketin halka açılmaya hazırlandığına ilişkin gelen haberler, halka arz piyasasıyla ilgili umutları yeniden yeşertiyor.

Yüksek faiz oranlarına ve Ortadoğu ile Ukrayna’daki jeopolitik belirsizliğe rağmen, ABD halka arz piyasaları kötü geçen bir 2022’nin ardından geçen yıl yükseliş ivmesine girdi.

ABD halka arz gelirleri, SPAC’ler de dahil olmak üzere geçen yıl 23,94 milyar dolara ulaşarak 2022’deki 8,6 milyar dolara göre gözle görülür bir artış gösterdi ancak 2022’de 180 olan halka arz sayısı geçen yıl 154’e geriledi.

Tabii bir önceki yıla göre halka arz hasılatı rakamlarındaki iyileşme, geçtiğimiz iki yılın ABD halka arz piyasaları için zorlu geçtiği gerçeğini değiştirmiyor. 

Her ne kadar 2023’teki halka arz gelirleri 2022 seviyelerine göre iyileşmiş olsa da 2021’de piyasanın zirvesinde kaydedilen 316,63 milyar dolarlık gelirin oldukça gerisinde kaldı ve 2019’da pandemi öncesi kaydedilen 62,56 milyar dolarlık gelirin yarısından azını oluşturdu.

☀️ Önümüzde Daha İyi Günler (Mi) Var

Yine de iki yıllık zayıf halka arz faaliyetinin ardından, şimdi ABD’li yatırımcılar ve şirketler halka arz faaliyetlerinin 2024 yılında ivme kazanabileceği konusunda temkinli bir iyimserlik içinde.

Henüz erken olmakla birlikte, halka arz faaliyeti 2024’e güçlü bir başlangıç yaptı ve küresel hisse piyasaları 2024’ün ilk çeyreğinde son beş yılın en iyi ilk çeyrek performansını kaydetti. 

MSCI küresel hisse endeksi yılın ilk üç ayında 7%’den fazla artış gösterirken, S&P 500 ABD ekonomisindeki yumuşak iniş beklentileri ve yapay zekâ sektöründeki patlamanın piyasaları canlandırmasıyla rekor seviyelerini gördü. 

Dahası, 2023 ve 2024 yıllarında ABD’nin sınır ötesi listelemeler için küresel bir mıknatıs olma konumu zayıflamadı ve diğer bölgelerdeki yüksek profilli küresel şirketler, yerel seçenekler yerine sermaye artırmak için derin ve likit ABD borsalarına yöneldi.

Örneğin Alman ayakkabı üreticisi Birkenstock (BIRK), Ekim 2023’te New York Borsası’na kote olduğunda 8,6 milyar dolar piyasa değeri elde ederken, İngiltere merkezli çip üreticisi Arm Holdings (ARM), önce Nasdaq’ta halka arz edilmesinin ardından 60 milyar dolara yakın bir değere ulaştı.

📈 İstikrarlı Performans Yeni İsimlere Cesaret Veriyor

Halka arz sonrası ve genel olarak ABD borsalarında gözlenen istikrarlı performansın, önümüzdeki aylarda daha fazla şirketi halka arza teşvik edeceği umuluyor.

The Financial Times’ın Dealogic verilerine dayandırdığı haberine göre, 2023 yılında halka açıldığında 100 milyon dolar veya daha fazla para toplayan şirketlerin performansı, S&P 500’ü ortalama 18% puan geride bıraktı. Ayrıca, son üç yıl içinde halka arz olan şirketlerin performansını izleyen Renaissance Halka Arz Endeksi, 2023 yılında 44% yükselerek S&P 500’ün üzerinde bir performans sergiledi.

Tabii şunu da not etmek gerekir: S&P 500 ve Nasdaq, Mart 2024 başında rekor seviyelerde kapandı. Bu durum, cazip bir değerleme elde etme zemini bir yıl öncesine kıyasla iyileştiğinde, halka arz olmak isteyen potansiyel adayları da teşvik edecektir.

🔒 Teknoloji Kilit Önem Taşıyor

Bilgisayar ve elektronik, 8,24 milyar dolar gelirle 2023 yılında halka arzlar için en aktif sektördü ve piyasanın 2024 yılında da teknoloji şirketlerine, özellikle de yapay zekâ uygulamalarına daha da açık olması bekleniyor.

Yatırımcılar, yılın başından bu yana yapay zekâ araçlarını güçlendirmek için kullanılan donanım ve teknolojiyi üreten çip üreticilerine güçlü bir destek gösterdi. 

Örneğin yapay zekâ patlaması, bu yılın başlarında ilk kez 2 trilyon doların üzerinde piyasa değerine ulaşan yarı iletken devi Nvidia’nın (NVDA) rallisini büyük ölçüde destekledi. Bu yapay zekâ iştahı, geçen yılki halka arzının ardından Arm Holdings’teki (2024’ün ilk iki ayından sonra 80%’den fazla artış) güçlü kazanımları da destekledi.

Gonglar ABD için Çalıyor: Halka Arz Piyasası Sağlam Adımlarla Büyüyor

Bu olumlu ivme sayesinde, bulut bilişim ve yapay zekâ altyapı şirketlerine çip sağlayan Astera Labs (ALAB), piyasaya çıkışının ardından hisselerinin 72%’ye ulaştığı ve şirkete yaklaşık 9,5 milyar dolar değer biçtiği bir halka arzı başarıyla tamamladı.

💊 Dikkat çeken bir diğer alan da biyoteknoloji oldu ve sektör, ABD halka arzları için bir başka dirençli pazar olarak değerlendiriliyor. Biyoteknoloji şirketleri borsaları araştırma ve klinik test programlarını finanse etmek için güvenilir bir yol olarak görürken, yatırımcılar da başarılı biyoteknoloji işlerinden yüksek getiri elde etme potansiyeli nedeniyle bu alana ağırlık vermeye başladı.

BioPharma Dive’a göre, 2024 yılının ilk altı haftasında biyoteknoloji halka arz faaliyeti oldukça güçlüydü ve 100 milyon doların üzerinde değere sahip bir dizi biyoteknoloji halka arzı, sektörü 2021’den bu yana en iyi halka arz faaliyeti yılına soktu diyebiliriz.

Örneğin, ocak ayında kanser ilacı geliştiricisi CG Oncology’nin (CGON) halka arzı, şirketin hisse fiyatlarının listelemede 50%’den fazla artarak şirkete 1,75 milyar dolar değer biçmesiyle biyoteknolojinin en yakından izlenen gelişmelerinden birine imza attı. 

👍 Olumlu Ama Pragmatik Görünüm

Her ne kadar 2024 yılına ilişkin görünüm iyileşiyor olsa da 2024 yılı sonunda yapılacak ABD başkanlık seçimleri de dahil olmak üzere, dünya genelinde devam eden jeopolitik gerilimler ve seçimler süregelen zorluklar teşkil ediyor.

Tabii bu yıl gözlemlenen güçlü borsa kazançları borsada işlem gören en büyük şirketler tarafından yönlendirildi ve büyüme şirketleri için halka arz koşulları iyileşirken, daha küçük ihraççılar için piyasa hâlâ nispeten dalgalı seyrediyor.

Ancak piyasalar, yıla güçlü bir başlangıç yapmanın, zirve yapan faiz oranlarının ve bastırılmış talebin bu zorluklara ağır basacağını ve 2024 yılında daha fazla ihraççıyı halka arza teşvik edeceğini umuyor.

Gonglar ABD için Çalıyor: Halka Arz Piyasası Sağlam Adımlarla Büyüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: White & Case