Borsa Yorumları

Goldman’ın Hedef Fiyatına Göre En Çok Bu Hisseler Yükselecek

October 4, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman’ın Hedef Fiyatına Göre En Çok Bu Hisseler Yükselecek

Hisse piyasaları için zorlu geçen eylül ayının ardından Goldman Sachs, bu yıl büyük bir geri dönüş yapabilecek bir avuç yıpranmış hisse sunuyor. 

Banka, daha uzun süreli yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeler piyasa duyarlılığını azalttığı için hisseler konusunda hâlâ iyimser. Goldman ABD hisse stratejisti David Kostin’in Pazartesi günkü notuna göre, Goldman’ın temel görüşü S&P 500’ün ılımlı hisse başına kâr büyümesi ve kabaca yatay bir katsayı sonucunda yıl sonuna kadar 4.500’e veya 5%’e yükseleceği yönünde. Endeks bu yıl şimdiye kadar 10% getiri sağladı ancak üçüncü çeyrekte 3,6% geriledi.

Kostin, Goldman’ın hedef fiyatına göre en fazla yükselişe sahip olduğunu düşündüğü birkaç hisse öneriyor. Dilersen lafı daha fazla uzatmadan bu hisselere birlikte bakalım:

  • Moderna (MRNA)
  • SolarEdge Technologies (SEDG)
  • FMC (FMC)
  • Incyte (INCY)
  • Organon & Co (OGN)
  • Warner Bros Discovery (WBD)
  • First Solar (FSLR)
  • Sealed Air (SEE)
  • Etsy (ETSY)
  • Biogen (BIIB)

SolarEdge ve Etsy, sırasıyla 140,1% ve 70,3% potansiyel artışla Goldman’ın hisseler üzerindeki hedef fiyatından en büyük payı alan iki isim. Her iki hisse de S&P 500’ün en kötü performans gösteren hisseleri arasında yer alıyor; SolarEdge 2023’te 58%, Etsy ise yaklaşık 48% değer kaybetti.

Barclays pazartesi günü SEDG’in notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine indirdi ve SolarEdge’in iyi haberler görmeden önce fiyat indirimleri, pazar payı kayıpları ve Avrupa’da potansiyel bir yavaşlama ile kısa vadeli sorunlar beklediğini belirtti.

Goldman’ın Etsy’e ilişkin hedef fiyatına göre, e-ticaret platformu önümüzdeki 12 ay içinde 70%’in üzerinde değer kazanabilir. 

Etsy’nin üçüncü çeyrek beklentilerinin Wall Street tahminlerinden daha iyi gelen ikinci çeyreği gölgede bırakmasının ardından hisseler düşüşe geçti. Yönetim, daha önce yaptığı açıklamada şirketin üçüncü çeyrekteki brüt ticari satışlarının sonbaharda öğrenci kredisi ödemelerinin geri dönmesi nedeniyle darbe alabileceğini söylemişti.

Moderna, Goldman’ın hedef fiyatından 175,9% ile en büyük potansiyel artışa sahip isim oldu. İlaç devi, COVID ile ilgili satışlarının düşmesiyle bu yıl şimdiye kadar 43% değer kaybetti.

İki katından fazla yükselmesi beklenen bir diğer hisse de tarım odaklı bir kimyasal üretim şirketi olan FMC. Ağustos ayında, FMC üç aylık düzeltilmiş kârını hisse başına 0,50 dolar olarak açıklarken, analistler bu rakamın 0,61 dolar olmasını bekliyordu. Şirket gelirleri de Wall Street beklentilerinin biraz altında kaldı.

Hisse 2023 yılında yaklaşık 48% değer kaybetti ancak Goldman Sachs hisse FMC için 101,6%’lık bir artış öngörüyor.

Goldman’ın Hedef Fiyatına Göre En Çok Bu Hisseler Yükselecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC