Borsa Yorumları

Goldman’ın Favori Teknoloji Hisseleri

May 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Goldman’ın Favori Teknoloji Hisseleri

Goldman Sachs’ın kıdemli teknoloji analisti, ilk çeyrek bilanço sezonunun sonuna yaklaşmaya hazırlandığımız bir dönemde favori teknoloji hisselerini açıkladı. 

💡 Goldman’dan Eric Sheridan, “Karmaşık bir makro zemine rağmen, bu bilanço sezonundan çıkardığımız ana sonuç, internet tüketicilerinin 2023‘ten 2024’ün ilk yarısına kadar, tüketici harcamalarının yıllık bazda arttığı ancak mallardan ziyade hizmetlere doğru kaymaya devam ettiği normalleşmiş bir davranışa alışma temasını sürdürmesi oldu.” ifadelerini kullandı.

Bu yapı göz önüne alındığında birçok yatırımcı, “kanıtlanmış bir geçmişe sahip ölçekli oyuncuları” ve sermaye getirisi sağlarken gelirlerini artırmaya ve faaliyet marjlarını korumaya devam edebilecek olanları tercih ederken, Sheridan’ın da beş adet favorisi var:

  • Amazon (AMZN)
  • Alphabet (GOOGL)
  • Meta Platforms (META)
  • Expedia (EXPE)
  • Instacart (CART)

📌 Sheridan’ın en iyi seçim olarak adlandırdığı Amazon, bu yıl şimdiye kadar 21% değer kazandı. Sheridan, bulut birimi Amazon Web Services gelirindeki toparlanmaya atıfta bulunarak, şirketin bilanço sezonundan çıkan en iyi risk-ödül fırsatlarından birini sunduğuna inanıyor. Şirket ayrıca, Kuzey Amerika biriminde güçlü e-ticaret geliri ve faaliyet kârı elde ediyor.

📌 Alphabet’in uzun vadeli arama motoru birimiyle ilgili abartılı endişelerden kurtuldukça güçlü reklam talebi işaretlerinden faydalanması gerektiğini belirten Sheridan ayrıca, Meta Platforms’un da benzer reklam trendlerinden ve yapay zekâ potansiyelinden faydalanmasını bekliyor:

Meta’nın birinci çeyrek bilançosu, yapay zekâ ve metaverse yatırım döngülerine olan bağlılığın sinyallerini verdi. Kısa vadeli gelir yörüngesi, yapay zekâ liderliğindeki platform / ürün değişimlerinde başarı için şirketi konumlandırmanın uzun vadeli potansiyeli ile karşılaştırıldığında daha az odak noktası oldu.

📌 Sheridan teknoloji devlerinin ötesinde, Expedia’yı online seyahatin pandemi öncesi seviyelere doğru normalleşmesinden faydalanması gereken bir hisse olarak beğeniyor. Ayrıca şirket platformunu yapay zekâyı, sektörü ve müşteri dönüşümünü yeniden şekillendirebilecek potansiyel bir araç olarak gören analistin hedef fiyatı, EXPE’nin bu yılki 26%’lık düşüşün ardından yaklaşık 60% yükselebileceğini ima ediyor.

📌 Sheridan’a göre Instacart, daha az sayıda çevrimiçi hizmet ve platforma doğru konsolidasyon da dahil olmak üzere değişen tüketici ortamından yararlanmaya hazır bir başka internet hissesi. Hisse, bu yıl 39% değer kazandı.

Sheridan, “CART, çoklu dikey bir platforma doğru evrilirken farklı bir yaklaşım benimsiyor. Ayrıca mayıs ayında Uber’in (UBER) restoran teslimatını CART’ın platformuna getirmek için şirketle kurduğu ortaklık, temel market işine ek olarak restoran kategorisine girişini etkili bir şekilde vurguladı” yorumunu yaptı.

Goldman’ın Favori Teknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC