Borsa Yorumları

Goldman’ın Bilanço Sezonunda Favori Teknoloji Hisseleri

Şubat 19, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Goldman’ın Bilanço Sezonunda Favori Teknoloji Hisseleri

Bu yıl güçlü sonuçlar ve iddialı öngörüler açıklayan çeşitli şirketlerin damgasını vurduğu bilanço sezonu sona yaklaşırken, Goldman Sachs yukarı yönlü hareket beklediği üç adet teknoloji hissesi paylaştı. 

S&P 500’de listeli şirketler arasında şimdiye kadar rakamlarını açıklayan isimler, 2023’ün dördüncü çeyreğinde bilançolarında 21,6% artış gördü. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, geçen yılın üçüncü çeyreğinde bu oran 9,5% seviyesindeydi. 

Öyle ki Goldman Sachs da S&P 500 şirketleri için iyileşen kâr görünümüne atıfta bulunarak, gösterge endeksin yıl sonu hedefini 5.200’e yükseltti.

Bu görünümde ABD’li yatırım bankasının “AL” dediği favori teknoloji isimlerini birlikte incelemeye ne dersin?

📱 Arm Holdings (ARM)

Analist Toshiya Hari, yarı iletken ve yazılım tasarım şirketinin geleceği için iyimserliğini koruyor. Arm, bu ayın başlarında mali üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı ve adeta sınırın gökyüzü olduğunu gösterdi. Nitekim, geçen yıl halka arz olan şirketin hisseleri 2024’te şimdiye kadar 70% ralli yaptı.

Hari, Arm’ın “Veri merkezi, otomotiv ve Nesnelerin İnterneti dahil olmak üzere bugün düşük endeksli olduğu uygulamalara erişimini genişletmesini” beklediğini söyledi. Analist özellikle Arm’ın Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA) ve Amazon (AMZN) gibi güçlü şirketlerden oluşan müşterileriyle öne çıkan veri merkezi biriminde sağlam bir ilerleme öngörüyor. 

Arm’ın ayrıca “sağlam bir marj profiline” sahip olduğunu söyleyen Hari, şirketin hisseleri için ileride daha fazla yükselişin kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi:

İleriye baktığımızda, Arm’ın genişleyen toplam adreslenebilir pazara hitap etmek için uygun yatırımlar yaparken orta ve uzun vadede güçlü bir işletme kaldıracı sergilemesini bekliyoruz.

🧾 Monday. com (MNDY)

Analist Kash Rangan’a göre proje yönetim yazılımı şirketi Monday. com tüm silindirleri ateşliyor. Analist, şirketin üç aylık bilançosunun ardından yaptığı açıklamada, “Monday, tüm ölçütlerde sağlam bir bilanço sonuçları bildirmesinin yanı sıra daha ılımlı 2024 gelir ve işletme marjı beklentileri açıkladı.” ddi. 

Ancak ılımlı öngörülere rağmen Rangan, 2024’te şimdiye kadar 20% yükselen şirketin finans, pazarlama ve insan kaynakları gibi bölümlerde iş erişimini genişletmek için iyi bir konumda olduğunu söyledi:

Makro ortam iyileşmeye başladıkça, Monday de daha fazla organik genişleme görebilir ve satış çabalarına fayda sağlayabilir.  Güçlü satış büyümesi, kurumsal pazara geçiş ve güçlü rekabet hendeği ile Monday’in bize göre büyümek için geniş bir pisti var.

🧑‍💻 ASML Holding (ASML)

Yarı iletken şirketi bilançosunda iyi bir performans sergiledi ancak satışların bu yıl 2023’e kıyasla sabit kalmasını beklediği konusunda uyardı.

Yine de, hisseler bu yıl yaklaşık 23% arttı ve analist Alexander Duval, bu artışın devam edeceğini düşünüyor. 

Duval “Dördüncü çeyrek rakamlarının açıklanmasından bu yana yapılan yorumlar, kısa vadeli bir dönüm noktasına ve 2025’te güçlü bir yükselişe olan güvenimizi daha da güçlendiriyor.” dedi

Analist, siparişlerin ve talebin güçlü olmaya devam ettiğini ve şirketin Çin’e olan maruziyetinin oldukça az olması nedeniyle jeopolitik riskin düşük olduğunu söyledi.

Ayrıca Duval, ASML’nin mikroçip yapımında kullandığı EUV olarak da bilinen aşırı ultraviyole litografi teknolojisinde “derin bir rekabet hendeğine” sahip olduğunu  belirtti.

ASML hisselerinin performansının bazı yarı iletken rakiplerinin gerisinde kaldığını kabul eden Duval, bunun sadece yukarı yönlü hareket için daha fazla alan bıraktığını söyledi:

Hisse, bilançosundan bu yana küresel yarı iletken rakiplerinden daha iyi performans göstermiş olsa da, mevcut hisse fiyatının ve değerlemesinin hâlâ ASML’nin daha güçlü büyüme hikayesini yansıtmadığına inanıyoruz.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti