Borsa Yorumları

Goldman’ın “AL” Dediği Uzun Vadeli Yapay Zekâ Hisseleri

March 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Goldman’ın “AL” Dediği Uzun Vadeli Yapay Zekâ Hisseleri

Yapay zekâ macerasında sırada ne olduğunu anlamaya çalışan yatırımcıların imdadına Goldman Sachs yetişiyor. Yatırım bankası, zirveye çıkabilecek bazı uzun vadeli isimler öneriyor.

Üretici yapay zekânın şirketlere bir bütün olarak fayda sağlaması bekleniyor. Ancak şimdilik, Goldman Sachs’ın yapay zekâ ticaretinin ilk aşaması olarak adlandırdığı dönemde yalnızca bir avuç şirketi destekledi. Bu ilk günlerde, Nvidia (NVDA) bu yıl 70%’ten fazla yükselerek kayda değer bir örnek oldu.

👀 Ancak başka isimler de ortaya çıkmaya başladı. Goldman analisti Ryan Hammond, yapay zekâ ticaretinde toplam dört aşama olacağını ve bir sonraki, ikinci aşamanın esas olarak çip üreticileri, bulut sağlayıcıları ve diğer şirketler gibi yapay zekâ için altyapı oluşturan ve bu faaliyetleri sürdüren şirketlere fayda sağlayacağını tahmin ediyor. Üçüncü aşamada ise, gelirlerini artırmak için yapay zekâyı kullanan şirketlerin destek almasını bekliyor.

Goldman Sachs uzun vadede kazananların dördüncü ve son aşamada olacağını öngörüyor. Bu şirketler, yapay zekânın ortaya çıkardığı verimlilik kazanımlarıyla kârlılıklarını artıracak. 

Hammond, yazılım ve hizmetler, ticari ve profesyonel hizmetler sektörlerindeki şirketlerin burada yapay zekâyı benimsenmesinin en büyük faydalanıcıları olmasını bekliyor.

✍️ Hammond bir notunda, “‘‘4. Aşama’ (verimlilik kazanımları), verimliliği artırmak için yapay zekâ teknolojisinden yararlanan tüm şirketlere odaklanacak ve en büyük potansiyel verimlilik kazanımları, yapay zekâ otomasyonuna daha fazla maruz kalan işlere sahip emek yoğun sektörlerde olacak.” ifadelerini kullandı.

Goldman’ın bu “4. Aşama” için uzun vadeli kazananlar olarak gördüğü isimleri aşağıda inceleyebilirsin:

  • Robert Half (RHI)
  • Walmart (WMT)
  • Pinterest (PINS)
  • New York Times (NYT)
  • News (NWSA)
  • H&R Block (HRB)
  • Coupang (CPNG)
  • Amazon (AMZN)

ℹ️ Listede piyasa değeri yüksek (mega-cap) isimlerin temsilcisi olarak, bu yıl hâlihazırda 15%’ten fazla yükselen Amazon yer aldı. Bu artışa rağmen yatırım bankası perakende ve teknoloji devi için hâlâ oldukça umutlu. Goldman Sachs, yapay zekâdan elde edilecek verimlilik kazanımlarının şirketin hisse başına kârını yaklaşık 39% artırmasını bekliyor.

🖼️ Wall Street şirketi tarafından uzun vadeli olarak değerlendirilen bir diğer isim de Pinterest oldu. Resim paylaşım platformu bu yıl düşük bir performans gösterdi ve 7%’den fazla değer kaybetti. Ancak Goldman Sachs, yapay zekâ desteğiyle kârın 162% artabileceğine inanıyor.

🛒 Goldman’a göre yapay zekâdan büyük kazançlar görebilecek bir diğer isim de Walmart. Perakendeci, bu yıl şimdiye kadar 15%’ten fazla artış gösterdi. Goldman Sachs, Walmart’ın işgücü maliyetlerini düşürmek için eninde sonunda otomasyonu kullanabileceğini düşünüyor. Ücret faturasının yaklaşık 31%’inin yapay zekâya maruz kalacağını öngören banka, bunun da zaman içinde Walmart’ın hisse başına kârında 44%’lük bir artışa yol açabileceğini düşünüyor.

Goldman’ın “AL” Dediği Uzun Vadeli Yapay Zekâ Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC