Borsa Yorumları

Goldman’ın 2023 Öngörüsü: Piyasanın Yönü Ne Olacak?

November 23, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Goldman’ın 2023 Öngörüsü: Piyasanın Yönü Ne Olacak?

Goldman Sachs, hisselerin önümüzdeki yılı yatay seyirle tamamlayacağını ve 2023’te gelir artışının sıfır olacağını öngörüyor.

Kurum, 2023’te S&P 500’de hisse başına gelirlerin 224 dolar seviyesinde yatay seyredeceğini ve gelecek yılın sonunda endeksin pazartesi günkü kapanış rakamının sadece 1% üstünde yani 4.000 seviyesinde olacağını ifade ediyor. Goldman’ın ABD hisse senetleri baş stratejisti David Kostin, S&P’nin 17x olan fiyat kazanç oranının da değişmeyeceğini de ileri sürüyor. 

Stratejist pazartesi günü yazdığı bir bilgilendirme yazısında, “Beklentimiz ‘az cefa hiç sefa’ yönünde” ifadelerini kullandı. 

Yine de, hisseler yıl boyu yatay bir seyir izlemeyecek. Kostin hisselerin ilk etapta düşeceğini öngörüyor. Stratejistin S&P 500 için üç aylık hedefi, pazartesi gününün kapanış seviyesinin 8,86% altında yani 3.600 seviyesi. Stratejistin beklentisi, FED’in sıkı para uygulamasının mayıs ayında sona ereceği ve bunun da yatırımcıların 2024 büyümesine odaklanmasına neden olacağı yönünde. 

Goldman’ın başlangıç tahminine göre ABD ekonomisi yumuşak bir iniş yapacak. 

Kostin bilgilendirme yazısında, “Yumuşak iniş senaryosuna göre ekonomistlerimiz, trendin altında kalan GSYİH artışıyla birlikte işsizlik oranının sadece 1/2 puan artışla 4,1%’e çıkacağını ve ABD ekonomisinin 2023 yılında resesyondan uzak olacağını tahmin ediyor.” ifadelerini kullandı. 

Bununla birlikte, sert inişli resesyon senaryosunun belirgin bir risk olarak karşımızda durduğunu belirtti. Eğer bu gerçekleşirse S&P’nin 3.150 seviyesine kadar düşeceğini tahmin ettiğini vurgulayan Kostin, “Ana senaryomuzdaki yatay seyirle birlikte resesyon nedeniyle büyük düşüşler yaşanması, yatırımcıların dikkatli olması gerektiğine işaret ediyor.” dedi.

Bu durumun, portföyleri düşük faiz oranlı defansif sektörlere doğru kaydırmak anlamına geldiğini belirtti. 

Goldman’ın yatırımcılara tavsiyesi, büyümenin yavaşladığı ve reel faizlerin yükseldiği ortamda “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterme eğiliminde olan temel tüketim malları ve sağlık sektörlerine ağırlık vermeleri. Kostin, geçmişte tecrübe edilen durgunluk içinde enflasyon dönemlerinde üstün performans gösteren enerji sektörünü de beğendiklerini söyledi. Goldman ayrıca dayanıklı tüketim malları ve giyimle birlikte iletişim sektörlerine de ağırlık verilmesini tavsiye ediyor. 

Kamu hizmetleri sektörü de tipik olarak üstün performans gösteriyor olsa da, halihazırda bu hisseler rekor niteliğindeki yüksek seviyelerde işlem görmekte olduğundan Goldman’ın bu sektör hakkındaki notu “NÖTR”! 

Kostin ayrıca, yatırımcıların bu ortamda enflasyonun etkilerini yavaşlatmak için kaldıraçlı hale getirilmiş hisseleri de tercih etmeleri gerektiğini belirtti. 

Stratejist, yüksek enflasyona karşı tipik olarak üstün performans gösteren endüstri grupları arasından belirlediği hisselerin önümüzdeki 12 ay için gelir artışı öngörüsüne ve geçtiğimiz 12 ay için sektörlerinin ve toplam endeksin üzerinde serbest nakit akış artışı potansiyeline sahip olduğunu da dile getirdi. Bunun yanı sıra söz konusu hisseler son tüketici fiyat endeksi verisinin açıklandığı günden bu yana ilgili endüstri gruplarından daha üstün performans gösterdi. 

Goldman’a göre doğum kontrolü ve doğurganlık alanlarına ağırlık veren bir sağlık hizmetleri şirketi olan Organon için önümüzdeki 12 ay için hisse başına gelir rakamında 20% artış öngörülüyor, ancak hisse başına gelir artışında 2023 yılı için 5%’lik bir düşüş bekleniyor. Merck’ten ayrılmış olan Organon (OGN) yakın zamanda, portföyünü büyütmek ve hastaların ihtiyaçlarına uygun olarak oluşturulmuş tedaviler, teşhisler ve cihazlar oluşturmak için gelecekteki fırsatlara yatırım yapmayı hedeflediklerini açıklamıştı. FactSet verilerine göre hissenin analist fiyat hedefleri ortalaması 28%’lik bir artış potansiyeline işaret ediyor. 

Bu arada Citigroup yetkilisi, yakın zamanda yaklaşık 50 işlem personelinin önceden ihbarlı olarak işten çıkarıldığını bildirdi. Goldman’a göre bankanın gelecek 12 ay için hisse başına gelir getirisi 14% iken 2023 yılı için hisse başına gelirin 12% azalması bekleniyor. 

Walgreens Boots Alliance (WBA) hisseleri, VillageMD’nin acil sağlık hizmeti sağlayıcısı Summit Health’i devralması için 3,5 milyar dolarlık bir destek sağlayacağını açıklamasının ardından son dönemde bir tırmanış gösterdi. Geçen ay şirket beklentilerin üzerinde bir satış raporu açıklamış ve dördüncü çeyrek gelir tahminlerini tutturmuştu. Goldman, Walgreens’in gelecek 12 ay için hisse başına gelir getirisinin 11% olmasını ve 2023 için tahmini gelir artışının 2% olarak gerçekleşmesini bekliyor. 

Üçüncü çeyrek gelirleri Wall Street beklentilerini aşan Lowe’s (LOW) şirketi de olumlu bir çeyrek geçiriyor. Goldman’dan gelen açıklamaya göre, tüm yıl gelir öngörülerini de yukarıya çeken şirketin önümüzdeki 12 ay için hisse başına gelirleri 7% ve 2023 hisse başına gelir artışı 4% olarak gerçekleşecek.

Goldman’ın 2023 Öngörüsü: Piyasanın Yönü Ne Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC