BIST Şirket Haberleri

Goldman Sachs’tan Yeni Rapor: Türkiye Oyuna Geri Döndü

September 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’tan Yeni Rapor: Türkiye Oyuna Geri DöndüGoldman Sachs, uzun zaman sonra ilk kez 10 ekonomistin imzasıyla 26 sayfalık Türkiye’nin finansal durumu üzerine bir rapor yayımladı. Goldman Sachs bu raporda, “Türkiye yeniden oyuna dahil oluyor” başlığıyla TL’de ‘carry trade’ işlemlerinin uzun yıllar sonra yeniden mümkün hale gelebileceğini belirtti.

Heterodoks Politikalara Veda 🛑

Rapor, heterodoks politikalarla geçen ve yatırımcı ilgisinin dağıldığı bir dönemin ardından, Türkiye’nin faizde normalleşme sürecinde büyük adımlar attığını belirtiyor. Politika faizi, TCMB tarafından yapılan artışlarla 30%’a çıkmış durumda. Goldman Sachs’a göre merkez bankası, parasal sıkılaştırmayı daha da güçlendirecek ve yerli piyasa katılımcıları kur korumalı mevduatlardan TL mevduatlara geçmeye teşvik edilecek.

Türk Lirası ve Kazanç İlişkisi 🔄

Türkiye’nin hızlı politika faizi normalleşmesi, TL’de kazancın yeniden canlanmasına işaret ediyor. Bu, TL’nin yüksek getirisini sürdürmesine olanak tanıyor. Rapor, yıl sonunda 40% ve üzeri politika faiziyle Türkiye’nin reel faizlerinin pozitif bölgeye geçebileceğini öne sürüyor.

Raporda Türkiye carry trade de dahil olmak üzere yabancı yatırımcılardan son yıllarda neredeyse hiç ilgi görmediği fakat Mayıs ayındaki genel seçimler ardından ise bu durum yavaş da olsa değişmeye başladığı ifade ediliyor.

Dolar/TL Tahmini 💵

Goldman Sachs, dolar/TL ‘nin üç ay sonra 30, altı ay sonra 33 seviyesinde işlem göreceğini fiyatladığına dikkat çekiyor. Üç ay sonra dolar/TL’nin 28 ve altı ay sonra 29 seviyelerinde olacağı tahmininde bulunuyor.

Borsada Yükseliş Trendi 📈

Ekonomistler, hisse senetleri için de yılbaşından bu yana görülen 50% artışın TL’deki 46%’lık değer kaybına paralel olduğunu söylüyor. MSCI Türkiye Endeksi’nin 5,8’lik düşük F/K oranıyla işlem görmesi ve Türkiye kredi derecelendirme iyileştirmeleri sağlanmasıyla birlikte hisse senetleri için yükseliş trendi oluşabilir değerlendirmesinde bulunuyor.

Ekonomik Öngörüler ve Riskler 📊

Goldman Sachs’ın ekonomistleri, yıl sonu enflasyon tahminleri doğrultusunda, önden yüklemeli ve kuvvetli faiz ayarlamalarının kısa vadeli döviz kur baskılarını hafifletebileceğini ve Türk Lirasının değer kazanmasını sağlayabileceğini belirtiyorlar. Rapor aynı zamanda, mevduat faizlerinin daha fazla artacağına ve bu durumun pozitif reel faiz stratejisini destekleyeceğine işaret ediyor.

Goldman Sachs'tan Yeni Rapor: Türkiye Oyuna Geri Döndü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Goldman Sachs