Amazon

Goldman Sachs’ın “Sağlam Favorisi”: Amazon

March 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın “Sağlam Favorisi”: Amazon

Amazon (AMZN) şubat itibarıyla açıklanan ilk bilançosundan bu yana nispeten zayıf bir performans göstermesine rağmen Goldman Sachs’ın iyimserliği artarak devam ediyor.

İnternet alanındaki hisselerin ele alındığı çok kapsamlı bir bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan banka analistleri, Amazon Web Hizmetleri (AWS) segmentinin yavaşladığına dair endişelerin yersiz olduğunu ve e-ticaret kâr marjlarının 2023’te toparlanacak gibi göründüğünü vurguladı. Bu doğrultuda değerlendirmeler yapan analist ekibi, Amazon (AMZN)’un “cari işlem seviyelerine göre 2023’ün ilerleyen dönemleri için kesinlikle en sağlam favorileri” olduğunu belirtti.

AWS segmentindeki büyüme gidişatına yönelik değişim olasılığı, 2023 için temel bir katalizör olarak görülüyor. Ekip bulut bilişimle ilgili uzun vadeli görüşünü aynen koruduğundan, segment için öngörülen en önemli unsurun önümüzdeki çeyreklerde esebilecek güçlü bir destek rüzgarı olduğu kaydediliyor.

Banka analistlerinin müşterilere yönelik yazısında şu ifadelere yer verildi: “Amazon (AMZN)’un AWS ve Alphabet (GOOGL)’in Google Cloud segmentinin ortak noktası, belirsiz bir makro ortamda harcamalarını optimize etmek isteyen kurumsal müşteriler temasının devamı niteliğinde olması. Özellikle AMZN açısından bakıldığında, AWS segmentindeki büyümenin dip yaptığını görme netliği, hisseler için muhtemelen temel bir katalizör olacaktır. Ayrıca son birkaç haftada sektörel görüşmelerin artması, optimizasyon temasının (değişen müşteri davranışı açısından) 2023’e yönelik ekonomik endişeleri giderek azalttığına dair işaretler veriyor.”

Analist ekibine göre Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN)’a benzer bir risk/ödül oranı sunuyor. Kaliforniya merkezli arama devi, “yapay zeka / makine öğrenimi, artırılmış gerçeklik ve kuantum bilişim alanlarına bağlı geleceğe dönük bilgi işlem döngülerine hazırlıklı olan en iyi şirketler arasında” gösterildi.

Kurumun Amazon (AMZN) için 12 aylık ortalamada belirlediği 145 dolarlık fiyat hedefi, salı günkü kapanış fiyatına göre 54% yükseliş potansiyeline işaret ediyor. 

Goldman Sachs’ın “Sağlam Favorisi”: Amazon

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seekingalpha