Borsa Haberleri

Goldman Sachs’ın 2. Çeyrek Bilançosu Beklentilerin Altında Kaldı

July 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın 2. Çeyrek Bilançosu Beklentilerin Altında Kaldı

Hafta başından beri yılın ikinci çeyreğine ilişkin güçlü rakamlar açıklayan bankacılık şirketlerinin ardından Goldman Sachs, rakiplerine yakın bir performans sergileyemedi. 

Banka, ticari gayrimenkul segmentine ilişkin zararlar ve GreenSky kredi biriminin satışı nedeniyle analistlerin beklentilerinin altında kâr açıkladı.

Goldman Sahcs’ın ikinci çeyrek kârı, ticaret ve yatırım bankacılığındaki keskin düşüşler nedeniyle 58% düşüşle 1,22 milyar dolara, veya hisse başına 3,08 dolara indi. Analistler, Goldman’ın hisse başına kârının 3,18 dolar olmasını bekliyordu. Şirket genelinde gelirler, 8% düşüşle 10,9 milyar dolara geriledi.

Goldman, yatırım bankacılığı ve alım satım faaliyetlerindeki düşüşün sürmesi nedeniyle en önemli segmentleri kapsamında zorlu bir ortamla karşı karşıya. Bunun da ötesinde banka, yatırımcıları ticari gayrimenkullerdeki zarar yazmalar ve fintech birimi GreenSky’nin planlanan satışına bağlı değer düşüklükleri konusunda zorlanacak gibi görünüyor.

Yatırım bankacılığı, FED’in faiz oranlarını artırdığı bir dönemde, ihraçların ve halka arzların azalması nedeniyle zayıf kaldı. Goldman Sachs, alım satım gelirlerinin bu çeyrekte 25%’lik bir düşüşe doğru ilerlediğini söyledi.

Ancak bankanın rakibi JPMorgan Chase (JPM), geçen hafta beklentilerin üzerinde bir bilanço açıkladı ve faaliyetlerin ikinci çeyreğin sonlarında iyileştiğini söyledi, bu nedenle Goldman’ın yıl sonu tahminlerini yükseltmesi de mümkün.

Goldman Sachs’ın 2. Çeyrek Bilançosu Beklentilerin Altında Kaldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC