Borsa Haberleri

Goldman Sachs’a Göre TCMB’nin Faiz Artışı Tek Seferlik

Goldman Sachs’a Göre TCMB’nin Faiz Artışı Tek Seferlik
Google News Icon Takip Et

ABD’li Banka Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dün açıkladığı sürpriz 500 baz puanlık faiz kararının “tek seferlik” olduğu görüşünü dile getirdi.

Bankaya göre 500 baz puan büyüklüğündeki faiz artırımının enflasyon ve para biriminde değer kaybı beklentilerine yönelik tek seferlik bir adım. Söz konusu karar bankaya göre bir faiz artırım döngüsünün başlangıcı değil.

Goldman Sachs ayrıca, kararın, fiyatlarda istikrar sağlama ve ortodoks para politikasına geçiş konularında bankaya olan güvenilirliği artıracağı görüşünde.

“Yıllık Enflasyon Yılın 2. Yarısından İtibaren Keskin Şekilde Düşecek”

Yapılan değerlendirmede yıllık enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren “keskin” bir şekilde düşüşe geçeceğinin öngörüldüğü belirtilerek şöyle devam edildi:

“Enflasyonun yıl sonunda 33%’e gerilemesini ve TCMB’nin üçüncü çeyrekten itibaren para politikasını gevşetmeye başlayarak 2024 sonunda 32,5%’e ulaşmasını beklemeyi sürdürüyoruz”

TCMB, Sürpriz Yapmıştı

Merkez Bankası, dün faizi 500 baz puan artışla sürpriz şekilde 50%’ye çıkardı. TCMB, kararın aylık enflasyonda görülen yükseliş sebebiyle aldığını vurgularken, enflasyon görünümünde bozulmanın devamı halinde parasal sıkılık düzeyinin artırılabileceği mesajı verdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT