Borsa Yorumları

Goldman Sachs’a Göre Petrol 100 Doları Görebilir

September 21, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’a Göre Petrol 100 Doları Görebilir

Goldman Sachs’a göre petrol fiyatları varil başına 100 dolara kadar yükselebilir. Banka aynı zamanda, yakıt fiyatlarındaki artışa rağmen ekonominin hala yumuşak bir inişe doğru ilerlediğine inanıyor. 

Goldman, 12 aylık Brent tahminini varil başına 93 dolardan 100 dolara yükseltti. Hatırlarsan, OPEC arz kesintileri ve güçlü talep nedeniyle Brent fiyatı haziran sonundan bu yana 30% yükseldi. 

Goldman ayrıca 12 ay sonraki WTI fiyat tahminini de varil başına 88 dolardan 95 dolara yükseltti. 

Brent TSİ 17.00’de varil başına 0,90% artışla 94,33 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolü WTI ise 1,20% artışla 90,74 dolara yükseldi. 

Analist Daan Struyven, “Bunun temel nedeni, önemli ölçüde azalan OPEC arzı ve artan talebin, önemli ölçüde artan ABD arzını fazlasıyla dengelemesi. Genel olarak, OPEC’in Asya merkezli güçlü küresel talep büyümesinden yararlanarak ve fiyatlandırma gücünü iddialı bir şekilde kullanarak 2024 yılında Brent’i 80-105 dolar aralığında tutabileceğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Goldman Sachs’a Göre Petrol 100 Doları Görebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC