Borsa Yorumları

Goldman Sachs Yeşillendirici Hisseleri Seçti!

Ekim 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs Yeşillendirici Hisseleri Seçti!

Goldman Sachs temiz enerji piyasasının bilinen aktörlerine ilaveten dört “kritik” sektör belirledi. 

Bu sektörler şu şekilde: bakır veya alüminyum, elektrik aktarımı, yarı iletkenler ve siber güvenlik.

Ünlü yatırım bankası, “yeşillendirici” olarak nitelendirdiği bu sektörlerin “güneş, rüzgar, su hisselerinden başka arayışları olan yatırımcıların” radarında olabileceğini belirtti.

Goldman analistlerinin 13 Ekim tarihli raporunda şu sözlere yer verildi: “Yeşillendirici sektörler, uzun süreli proje teslim tarihleri nedeniyle oluşabilecek tedarik zinciri darboğazlarını önlemek için gerekli olan daha acil yatırımlar dikkate alındığında daha öncelikli olabilir.”

 Hisse seçimleri

Goldman bu dört sektörden al sinyali veren hisseler belirledi.

Her bir hissenin 5% üzerindeki yatırım sermayesi nakit getirisi mevcut. Bu bir şirketi nakit akışı itibarıyla değerlendirmede bazı yatırımcılar tarafından kullanılan bir ölçüttür.

Bankanın seçimleri şöyle:

Bakır ve alüminyum: ABD’li büyük bakır üreticilerinden Freeport-McMoRan (FCX), alüminyum üreticisi Constellium (CSTM).

Elektrik aktarımı: ABD’li enerji altyapı şirketi Sempra Energy (SRE), Public Service Enterprise Group (PEG).

Yarı iletkenler: Advanced Micro Devices (AMD), Taiwan Semiconductor (TSM), ASML Holding (ASML).

Siber güvenlik: Datadog (DDOG).

Tedarik zinciri darboğazlarının hafifletilmesi

Goldman aynı zamanda bu dört sektörden yeterli miktarda malzeme tedariki yapılmasının tedarik zinciri darboğazlarının hafifletilmesinde kritik olduğunu söyledi.

 Goldman analistleri şu sözlere yer verdi: “Yeşillendirici projelerin teslim süresinin 2-12 yıl arasında olduğunu tahmin ediyoruz ve bu da muhtemelen Yarı İletkenler, Bakır/Alüminyum, Elektrik Aktarımı ve Siber Güvenlik başta olmak üzere yatırım seviyelerinde bir aciliyet/ekstra odaklanma getirecektir.

Örneğin, bakır için yeni projeler sekiz yıl kadar sürebilir ve alüminyum için de dört yıl alabilir. Goldman Sachs’a göre, elektrik aktarımlarında sadece izin aşaması bile 10 yıl veya daha fazla sürebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

  Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti