Borsa Haberleri

Goldman Sachs Uyardı: Avrupa Hisse Senetleri Dibi Görebilir!

September 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs Uyardı: Avrupa Hisse Senetleri Dibi Görebilir!

Goldman Sachs, kısa vadede bir dizi Avrupa endeksinde “acı” senaryolar öngörüyor ve Euro Stoxx 600 endeksinin yıl sonuna kadar ayı piyasasına girmesini bekliyor. Yatırım bankası, pazartesi günü müşterilerine sunduğu bir raporda söz konusu endeksin yıl sonuna kadar yaklaşık 8% gerileyeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Nitekim Euro Stoxx 600 de salı gününü 0,1% düşüşle kapattı ve 388 dolar civarında işlem gördü. Buna ek olarak geçen aya göre de yaklaşık 8% kayıp yaşadı. 

Öte yandan Goldman Sachs, büyük ölçekli şirketlerin yer aldığı Euro Stoxx 600, bir diğer adıyla pan-Avrupa endeksinin altı ay içinde mevcut seviyelere döneceğini ancak bu endeksin temettüler de dahil olmak üzere 9%’luk bir artışla 410 dolar seviyesine yükselmesi gerektiğini söyledi. 

Ayrıca banka, FTSE 100 endeksindeki fiyat hedefini 6600 dolara; Stoxx 50 için de fiyat hedefini 3100 dolara düşürdü. Bu, endekslerin mevcut seviyelerinden sırasıyla 6% ve 7,4%’lük bir düşüş yaşaması anlamına geliyor. Analistler konuya ilişkin “Ayı piyasasına gerilemenin henüz bitmediğini düşündüğümüz için hisse senetlerinde aşağı yönlü bir hareket bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Avrupa Endeksleri Neden Düşüyor?

Goldman Sachs, 2023 yılında Avrupa’da yaşanması muhtemel bir resesyona ilişkin tahminlerinin güçlendiğini söyledi. Mevcut koşullara göre Euro bölgesinde yer alan ekonomileri gelecek yıl daha önceki beklentilerden daha kötü şekilde 0,4%’lük bir daralma bekliyor. Bankaya göre Birleşik Krallık’taki GSYİH rakamları da önümüzdeki yıl 0,3% oranında düşebilir. 

Bir araştırmada Avrupa ve Birleşik Krallık merkez bankalarının faiz artırımları ve Rusya’nın gerçekleştirdiği gaz kesintileriyle artan enerji maliyetlerinin önümüzdeki aylarda “ılımlı” bir durgunluğa yol açacağı belirtildi. Doğal gaz fiyatları, ağustos ayındaki zirvesinden düşmüş olsa da hâlâ ortalamanın en az 10 katı üzerinde. Goldman Sachs; sağlıklı hane halkı finansmanı, güçlü iş piyasası ve sübvansiyonlu enerji fiyatlarının yükselen faiz oranlarının etkisini yumuşatacağını ancak tamamen hafifletmek için yetersiz kalacağını söyledi. 

Önümüzdeki Dönemde Avrupa Piyasalarını Neler Bekliyor?

FactSet tarafından yapılan bir anket, analistlerin 2023 için Avrupa’daki hisse başına kazancın 3% artmasını beklediğini ortaya koyuyor. Buna karşılık Goldman Sachs, hisse başına kazancın gelecek yıl 10% düşmesini bekliyor. 

Goldman, kâr etmek için tüketici harcamalarına bağımlı olan perakendecilerin önümüzdeki dönemde önemli ölçüde etkileneceklerini söyledi. Ayrıca inşaat ve kimya sektörlerinin de yüksek enerji fiyatlarından dolayı hassas bir konumda olduğundan bahsetti. Mevcut koşullardan olumsuz etkilenecekler arasında bankaların yanı sıra sağlık ve telekomünikasyon gibi “savunmacı” yani durgunluk koşullarına dayanıklı sektörler de yer alıyor. 

Goldman Sachs Uyardı: Avrupa Hisse Senetleri Dibi Görebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı