Borsa Yorumları

Goldman Sachs, Uranyumda Büyük Fırsatlar Görüyor

May 7, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, Uranyumda Büyük Fırsatlar Görüyor

Son dönemlerde gelişen teknolojik atılımlar ve devletlerin açıkladığı kısıtlamalarla hareketlenen uranyum hisseleri, Goldman Sachs’ın da uzun vadede yatırımcısına kazandırabileceğini düşündüğü fırsatlar barındırıyor. 

Uranyum hisseleri, geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, kongre çabalarının durmasının ardından Rusya’nın zenginleştirilmiş uranyum ithalatını yasaklamak için bir idari emir çıkarmayı düşündüğü gelişmesiyle yükseldi. 

Daha sonra ABD Senatosu, Rusya’dan düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum ithalatını 2028 yılında tamamen yasaklayan yasayı kabul etti. Enerji şirketlerinin, Başkan Joe Biden’ın yasayı imzalamasından 90 gün sonra, Enerji Bakanı feragat etmediği takdirde, alternatif uranyum kaynakları aramaları gerekecek. 

🌎 Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki hükümetler nükleer enerjiyi, enerji dönüşümünün önemli bir ayağı olarak görmeye başladılar çünkü bu teknoloji elektrik talebinin arttığı bir dönemde güvenilir ve karbonsuz enerji sağlayabiliyor. Batılı ülkeler, Rusya’ya ya da komşu Kazakistan’a güvenmek yerine, nükleer enerji üretimini desteklemek için güvenli uranyum kaynakları arıyor.

Bu görünümden fayda sağlayan hisseler arasında Centrus Energy (LEU), Energy Fuels (UUUU), Uranium Energy (UEC) ve Uranium Royalty (UROY) gibi isimler yer alırken, Goldman’ın büyük fırsat gördüğü bir isim özellikle öne çıkıyor. 

⚡️ Bankaya göre, dünyanın en büyük halka açık uranyum madencilerinden biri olan Cameco (CCJ), Batılı enerji şirketleri güvenli nükleer tedarik zincirleri ararken, zayıf ilk çeyrek sonuçlarına rağmen uzun vadeli büyüme için oldukça iyi konumlanmış durumda.

Goldman, Cameco’nun 12 aylık hisse hedef fiyatını 56 dolara yükseltti ve bu da hissenin cuma günkü kapanışına göre 15,7%’lik bir artış anlamına geliyor.

Kanadalı madencinin hisseleri, şirketin 30 Nisan’da ilk çeyrekte 7 milyon dolar zarar açıklamasının ardından 7%’den fazla değer kaybetti. Ancak ABD yönetiminden gelen haberlerin ardından hisse 6%’lık bir sıçrama yaparak bu kayıpların çoğunu telafi etti. 

Neil Mehta liderliğindeki Goldman analistleri dünkü bir notta “CCJ’yi uranyumun tüm değer zincirine yatırım yapmanın önemli bir aracı olarak görmeye devam ediyoruz. Daha düşük jeopolitik riskli bölgelerden ve düşük maliyetli tedarikçilerden hacim tedarik etme ihtiyacının artmasının, Kanada’dan ve sonuç olarak Cameco’dan yapılan ithalatın göçüne neden olacağına ve şirket için hem hacim hem de fiyat avantajı sağlayacağına inanıyoruz.” yorumunu yapıyor.

Goldman Sachs, Uranyumda Büyük Fırsatlar Görüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC