Borsa Haberleri

Goldman Sachs, TL Üzerindeki Baskının Azalmasını Bekliyor

Mart 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, TL Üzerindeki Baskının Azalmasını Bekliyor

Goldman Sachs, bu hafta sonu yapılacak olan 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Türkiye’ye ilişkin son raporunu yayımladı.

Banka yaptığı değerlendirmede, seçim sonuçlarından bağımsız olarak hem parasal hem de mali politikaların devamı ve rezervlerin yanı sıra TL’nin üzerindeki baskının yatışmasını beklediğini kaydetti. Değerlendirmede “Bütçe gelirlerinin uzun dönemli ortalamasına ulaşmasından dolayı seçimlerin ardından geçen yıla benzer vergi artışları beklemiyor ve harcama yönlü baskıların da azalacağını düşünüyoruz” görüşü bildirildi.

“TCMB’nin Faiz Artışı, TL’de Değer Kaybı Olasılığının Düşük Olduğuna Dair Bir Sinyal”

Yıl sonu enflasyon tahminine de yer verilen raporda, enflasyonun mayıs ayında zirveye çıkacağı ve bu zirveden olumlu baz etkileriyle birlikte yıl sonunda 33%’ye kadar düşüşe başlayacağı öngörüldü.

Goldman Sachs’a göre dövizdeki talep, Türk halkının seçimlerden sonra TL’nin aşırı değer kaybedeceğine yönelik düşüncelerinden kaynaklı. Ancak bu durum karşısında TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artışına dikkat çekilerek “Böyle bir değer kaybı olasılığının düşük olduğuna dair güçlü bir sinyal gönderdiğini düşünüyoruz” denildi.

“Mart’ta Enflasyon Yıllık Bazda 68,5%’e Yükselecek”

Ramazanın bu yıl mart ayına denk gelmesi nedeniyle artan gıda ve hizmet enflasyonuyla birlikte enflasyonun bu dönemde yüksek seyretmeye devam edeceği öngörüsüne yer verilen raporda, “Olumsuz baz etkisi nedeniyle de martta enflasyonun yıllık bazda 68,5%’e yükseleceğini tahmin ediyoruz.” denildi.

Raporda, aylık bazda döviz kurundaki zayıflık nedeniyle yükselen çekirdek mal enflasyonuna karşılık diğer Tüketici Fiyat Endeksi alt kalemlerinde yavaşlama beklendiğine işaret edilerek, mevcut enflasyon ortamında ücret artışları ve ramazan ayının enflasyon üzerindeki toplam etkisini hesaplamanın zorluğu nedeniyle tahminler üzerinde bir belirsizlik olduğu kaydedildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti