Borsa Haberleri

Goldman Sachs, S&P 500 Hedefini 5.200’e Çıkardı

Şubat 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, S&P 500 Hedefini 5.200’e Çıkardı

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, S&P 500 şirketleri için iyileşen kâr görünümüne atıfta bulunarak, gösterge endeksin yıl sonu hedefini 5.200’e yükseltti.

Banka, daha önce endeksin 2024 yılını 5.100 seviyesinde tamamlayacağını öngörmüştü. Goldman’ın önceki tahmini ise aralık ayında ise enflasyonun düşmesi ve Fed’in yıl içinde faiz oranlarını gevşeteceği beklentisiyle endeksin 4.700’e yükselmesi yönündeydi.

Goldman, S&P 500 şirketlerinin bu yıl, ABD’nin ekonomik görünümündeki iyileşme ve piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerin daha güçlü kâr marjlarının etkisiyle 8% kâr artışı kaydedeceğini öngörüyor. 

Goldman Sachs’ın baş stratejisti David Kostin, “Güçlü küresel ekonomik büyüme ve biraz daha zayıf bir doların hisse başına kârları desteklemesini düşünüyoruz.” dedi.

Kostin, başta Muhteşem Yedili olmak üzere piyasa değeri yüksek şirketlerin kazanç gücünün 2024’te toplam S&P 500 kârlarını bir kez daha artırmasını bekliyor. Kostin, yapay zekâ ve tüketici gücündeki büyümenin, marj genişlemesinin yanı sıra gelir artışını da desteklemesinin beklendiğini sözlerine ekledi.

Kostin, endeksin geri kalanı için de işletme marjlarının iyileşmesi gerektiğini ancak ücret artışı gibi girdi maliyetlerinin güçlü satış büyümesi ve hafif bir fiyat düşüşü ile birlikte ılımlı olmaya devam etmesi nedeniyle “çok daha az” bir dereceye kadar iyileşmesi gerektiğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti