Goldman Sachs, Otonom Sürüş Teknolojileri Geliştiren Bu Hisseyi Öneriyor!

November 22, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, Otonom Sürüş Teknolojileri Geliştiren Bu Hisseyi Öneriyor!

Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada, araçlar için otonom sürüş teknolojileri geliştiren Mobileye Global (MBLY) hisselerinin yatırımcılar için bir alım fırsatı olabileceği ifade edildi.

Mobileye Global’ı “AL” notuyla derecelendirerek takibe alan Analist Mark Delaney, otonom sürüşlü araçlar için teknoloji üreten bu şirketin, rekabetin yüksek olduğu bu piyasada pazar payını artırabileceğini söyledi.

Analistin 36 dolar olarak belirlediği 12 aylık fiyat hedefi, cuma günkü kapanış fiyatına kıyasla hissenin 26% değer kazanmasını beklediği anlamına geliyor. Hisse, pazartesi günü açılış öncesi işlemlerde 2% yükseldi.

Delaney pazartesi günü gönderdiği bir bilgilendirme yazısında, “Mobileye’ın ileri sürücü destek sistemleri (İSDS) ve otonom araç (OA) uygulamaları için lider teknoloji tedarikçisi olduğuna inanıyoruz. Hem İSDS hem de OA’lar için uygun olan vizyon/yapay zeka yeteneklerine, tam çözüm üretme kabiliyetine ve güçlü pazar payına bakarak, büyüme açısından iyi konumlanmış olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Goldman Sachs da dahil olmak üzere yatırım kuruluşlarının büyük çoğunluğu, Mobileye’ın Intel’den ayrılıp halka arz edilmesinin üzerinden yaklaşık bir ay geçtikten sonra şirketi takibe almıştı. Sistem yazılım şirketi ilk halka arzını 26 Ekim tarihinde gerçekleştirerek, 21 dolarlık bir hisse fiyatı belirlemişti. O tarihten bu yana hisse yaklaşık 35% değer kazandı ve 28 dolara yükseldi.

Intel, 2017 yılında 15,3 milyar dolara satın aldığı Mobileye’ın kontrolünü elinde bulundurmaya devam edecek. Mobileye 1999 yılında kurulmuş ve 2014 yılında halka arz edilmişti.

Analist, şirketi desteklemesi ile ilgili olarak, etkin bir biçimde geliştirilebilecek ve Mobileye’ın pazar payını arttırmasını sağlayabilecek güçlü çip ve algılayıcı yazılımı da dahil olmak üzere birkaç faktöre dayandığını öne sürdü.

Delaney bilgilendirme yazısında, “Güçlü birim büyüme ve yüksek ortalama satış fiyatları kombinasyonunun 2026’ya kadar yaklaşık 30%’luk bir yıllık bileşik büyüme ortalaması sağlamasını ve birim başına gelir artışının yaklaşık üçte birinin birim büyümesinden, üçte ikisinin ise satışlardaki artıştan gelmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Elbette ki Qualcomm (QCOM) ve Nvidia (NVDA) gibi önemli aktörlerin yer aldığı bu rekabetçi piyasada pazar payı kazanmak zorunda olan Mobileye için önemli bazı riskler de mevcut. Şirket, ABD ile Çin arasında süregelen ve iş kısıtlamalarına sebep olma potansiyeline sahip olan gerilimle baş etmek zorunda kalacak.

Mobileye’ı bu hafta takibe alan şirketler arasında, hisseye “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren ve 32 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Morgan Stanley de var. Mizuho Securities ve Citi ise hisseye “AL” notu verdi.

Goldman Sachs, Otonom Sürüş Teknolojileri Geliştiren Bu Hisseyi Öneriyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC