Borsa Haberleri

Goldman Sachs, Cazip Banka Hisselerini Açıkladı!

August 26, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, Cazip Banka Hisselerini Açıkladı!

Çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs (GS), Wyoming’de düzenlenen Jackson Hole toplantısında konuşacak olan Powell’ın cümlelerindeki satır aralarının piyasa hissiyatını etkileyerek oynaklık yaratabileceğini söyledi. 

Analistler, Powell’ın enflasyonu düşürme taahhüdünü yinelemesini ve agresif bir sıkılaşma mesajı vermesini bekliyor. Ancak bir sonraki toplantıda açıklanacak faizlerin artış oranı hakkında net bir şey söylemesi beklenmiyor. Yine de Powell’ın açıklamalarının güvercin (ılımlı) mi yoksa şahin (agresif) mi olduğu, hisse senedi piyasasındaki oynaklığı doğrudan etkileyecek.

Türev Piyasaları Araştırma Analisti Vishal Vivek salı günü müşterilerine verdiği bir notta, opsiyon piyasasının bu haftaki toplantıdan etkileneceğini belirtti. Yatırımcılar, FED Başkanı Jerome Powell’ın cuma günü konuyla ilgili açıklamalarında faiz artırımıyla ilgili sorularına cevap arayacak.

Goldman, büyük bankaların ETF (Borsa Yatırım Fonu)’leri için opsiyon piyasalarında potansiyel fiyat hareketlenmelerinin göründüğünü söyledi. Ancak ülkenin en büyük iki banka hissesi Bank of America (BAC) ve Morgan Stanley (MS) için bu durumun geçerli olmadığının altını çizdi. 

Banka Hisseleri Faizdeki Değişimlere Duyarlı!

Goldman, ülkenin en büyük iki banka hissesi olan Morgan Stanley ve Bank of America gibi banka hisselerinin genellikle faizdeki değişimlere karşı duyarlı olduğunu ve faizler yükseldiğinde yatırımcılara getiri sağlayabileceğini belirtti. 

Ancak olası bir durgunluk endişesi, yatırımcıların banka hisselerine olan ilgisini önemli ölçüde azaltabilir. Nitekim Morgan Stanley hisselerinin bugüne kadar 10%, Bank of America hisselerinin ise 22%’den fazla değer kaybetmesi de bu duruma örnek teşkil ediyor. ABD ekonomisi güncelde enflasyon ve yükselen faiz oranları ile birlikte iki çeyrek üst üste daralma açıklıyor. Bu da ekonominin resesyonda olabileceği endişelerini beraberinde getiriyor.

Goldman, Gelişmekte Olan Piyasa ETF’lerine Dikkat Çekti

Goldman, opsiyon piyasalarındaki fiyat hareketlenmeleri hakkında görüşlerini paylaştı. Bununla birlikte yatırımcıların opsiyon piyasalarının anormal derece düşük bir oynaklıkla fiyatlandırdığı, gelişmekte olan piyasa ETF’lerini de göz önünde bulundurması gerektirdiğini ifade etti. Firma, iShares MSCI Emerging Market (EEM) ETF’inin hisselerin tarihsel ortalamasından yaklaşık 33% daha ucuz olduğunu söyledi. 

Goldman Sachs, Cazip Banka Hisselerini Açıkladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı