Borsa Haberleri

Goldman Sachs Bu Otomobil Üreticisi için “GÜÇLÜ AL” Diyor

Ağustos 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs Bu Otomobil Üreticisi için “GÜÇLÜ AL” Diyor

Goldman Sachs’a göre Toyota’nın (TM) elektrikli araçlar (EV) konusunda büyük planları var ve yatırımcılar, şirketin pazardaki potansiyelini yeterince değerlendirmiyor.

Japon otomobil üreticisi, 2026 yılına kadar 1,5 milyon, 2030 yılına kadar da 3,5 milyon elektrikli araç satmayı hedefliyor. Yani bu rakamlar, Toyota’nın 2022 yılında sattığı 20 bin EV’ye göre dev bir artış. 

Bu da bize, şirketin elektrikli araç satışlarını önemli ölçüde artırmayı planladığını söylüyor. Hatta küçük bir karşılaştırma yapmak gerekirse, EV lideri Tesla (TSLA) 2022’de 1,3 milyon araç satmıştı. 

Goldman analisti Kota Yuzawa, “Toyota 2026’da 1,5 milyon EV satmayı planlıyor ancak yatırımcıların henüz bunu fiyatlamadığını düşünüyoruz. Toyota’nın bataryalar ve araç enerji verimliliği de dahil olmak üzere, EV’ler için dikey entegre bir model üretebilme kapasitesine sahip küresel birkaç oyuncu arasında yer aldığını düşünüyoruz.” diyor. 

Yuzawa, Toyota’nın “GÜÇLÜ AL” notunu koruyor.

Öte yandan banka, Toyota’nın planlarının şirketin küresel EV pazarındaki payını 2036’da 8,6%’ya, 2030’da da 10,5%’e çıkarabileceğini düşünüyor. Analistler, “Bu stratejinin Toyota’nın güçlü mali yapısına ve dikey entegrasyon sayesinde tedarik zinciri üzerinde kontrol sahibi olmasına dayandığını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC