Borsa Haberleri

Goldman Sachs, Bitcoin ETF Trenine Atlamak İstiyor

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, Bitcoin ETF Trenine Atlamak İstiyor

Wall Street’in en yüksek profilli yatırım bankaları arasında yer alan Goldman Sachs (GS), BlackRock (BLK) ve Grayscale’in başı çektiği Bitcoin yatırım fonu (ETF) gündeminde kilit bir rol oynamak istiyor gibi görünüyor. 

Coindesk’in konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre banka, borsada işlem gören fonlar için yetkili katılımcı olmak üzere görüşmelere başladı. 

Goldman’ın üstlenmeyi hedeflediği görev, trilyonlarca dolarlık ETF endüstrisindeki en önemli işlerden biri; ürünlerin temel varlıklarıyla uyumlu bir şekilde ticaret yapmasını sağlamak için ETF hisselerinin oluşturulmasını ve kullanılmasını içeren bir rol.

Bu pastadan dilim almak isteyen tek banka Goldman Sachs değil. Geçen hafta, JPMorgan Chase (JPM), Jane Street ve Cantor Fitzgerald’ın ABD’de bitcoin ETF’leri sunmak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) izin isteyen bir düzine şirketten bazıları için yetkili katılımcı görevini üstleneceğini açıkladı.

Ve çok daha fazla ismin ortaya çıkması muhtemel; ancak şu ana kadar ortaya çıkanlar ABD finans sektörünün en büyük şirketleri arasında yer alıyor. 

Geleneksel olarak kripto para birimleriyle doğrudan uğraşmaktan kaçınan büyük ABD bankaları, Bitcoin’in yönetimi için gerekli bir parça olarak görülen nakit bazlı bir mekanizmanın benimsenmesi sayesinde heyecanla beklenen Bitcoin ETF partisine katılmaya devam ediyor. 

Goldman Sachs’ın ortak olmak istediği şirketler de büyük oyuncular. BlackRock dünyanın en büyük varlık yönetici olarak öne çıkarken, Grayscale ise en büyük Bitcoin yatırım aracı olan 26 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ı yönetiyor. 

Goldman Sachs, Bitcoin ETF Trenine Atlamak İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coindesk