Borsa Haberleri

Goldman Sachs Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

April 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs (GS), birinci çeyrekte yatırım bankacılığı gelirlerindeki güçlü artışın desteğiyle Wall Street’in kâr ve gelir beklentilerinin üzerinde rakamlar açıkladı. Şirket hissesi, 4% değer kazandı. 

Banka, mart ayında sona eren birinci çeyrekte 12,92 milyar dolarlık konsensüsün oldukça üzerinde, yıllık bazda 16% artışla 14,21 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin net kârı da geçen yıla göre 28% artarak 4,13 milyar dolara veya hisse başına 11,58 dolara yükseldi ve 8,56 dolarlık beklentiyi aştı. 

Bankanın sabit gelir ticareti geliri; mortgage, döviz ve kredi ticareti ve finansmanındaki artış sayesinde 10% artışla 4,32 milyar dolara yükseldi ve analist tahminlerini 680 milyon dolar aştı. Hisse alım satım gelirleri, türev işlemlerinin etkisiyle 10% artarak 3,31 milyar dolara ulaştı.

Yatırım bankacılığı ücretleri, artan borç ve hisse yüklenimi sayesinde 32% artışla 2,08 milyar dolara yükselerek tahminleri yaklaşık 300 milyon dolar aştı.

Goldman Sachs CEO’su David Solomon geçtiğimiz yıl çok zor günler geçirdi ancak can çekişen sermaye piyasaları ve Solomon’un perakende bankacılık alanındaki talihsiz girişimiyle ilgili yanlış adımlar hafızalardan silinmeye başladıkça bir geri dönüşün başladığı görülüyor.

Rakipleri JPMorgan Chase (JPM) ve Citigroup (C) gibi bu çeyrekte beklenenden daha iyi ticari ve yatırım bankacılığı sonuçları açıklayan Goldman, yılın başından bu yana iyileşen koşullardan yararlandı.

Daha çeşitli rakiplerinin aksine Goldman, gelirlerinin çoğunu Wall Street faaliyetlerinden elde ediyor. Bu durum, patlama dönemlerinde yüksek getirilere, piyasalar işbirliği yapmadığında ise düşük performansa yol açabiliyor.

Goldman Sachs Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Goldman Sachs