Ekonomi ve Finans Haberleri

Goldman Sachs Baş Ekonomistinden 2023 Öngörüsü

December 22, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs Baş Ekonomistinden 2023 Öngörüsü

Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius; çarşamba günü yaptığı açıklamada, FED’in 2023’te faiz oranlarını düşürmesini beklemediğini, çünkü ekonominin resesyonu teğet geçme yeteneği konusunda çoğu uzmandan daha iyimser olduğunu ifade etti.

● CNBC’ye konuşan Hatzius, sıkılaşan finansal koşullar ve para politikasının iş gücü piyasasını daraltması ve GSYİH büyümesini azaltması nedeniyle resesyonun önlenme olasılığının yüksek olduğu, ancak bu etkenlerin ekonomik durgunluğu tetiklemeye yeterli olmadığı öngörüsünde bulundu.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Resesyonun gerçekleşmemesi canlanma baskısını azaltacağından, bu durumun FED’in yıl boyunca faiz oranlarını düşürmesini engelleyeceğini ileri süren ekonomist, “Enflasyonun hâlâ hedef oranın üzerinde olduğu resesyonist olmayan bir ortamda faiz oranlarının düşürülmesini FED için bir sorun olarak görüyoruz ve nispeten yüksek olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kulladı.

● Hatzius, “Ek faiz artışları yapılsa dahi 2023’ü sabırsızlıkla beklerken, bu noktada FED’in tahminine benzer şekilde ekstra 75 baz puanlık artışlar olabilir. Ayrıca finansal koşullardan doğan sürüklenmenin daha kısıtlı olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Goldman Sachs Baş Ekonomistinden 2023 Öngörüsü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha