Borsa Haberleri

Goldman Sachs: Bakıra Olan Talep Artabilir!

September 23, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs: Bakıra Olan Talep Artabilir!

Goldman Sachs, bakır talebinin artacağını ancak arzda aynı durumun geçerli olmayacağını söylüyor. Yatırım bankası, bakır arzında oluşması muhtemel açığın bir dizi metal hissesinde fırsatlar sunabileceğine dikkat çekti. Bunlar arasında; Teck Resources (TECK) yer alıyor. Ayrıca listede dünyanın en sürdürülebilir arabalarını üreten Freyr (FREY) de var!

Goldman, bakır talebindeki artışa neden olan “yeşil geçişin” yanı sıra hâlihazırda onaylanmış projelerle arzın 2024’te zirve yapacağından bahsetti. Yeşil geçiş, Avrupa ülkelerinin iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle kaynakları verimli kullanmak için başlattığı rekabetçi bir büyüme stratejisidir. Goldman Sachs analistleri konuya ilişkin “Arz büyümesi 2024’ten itibaren durgun görünse de düşük karbonlu bir ekonomiye ve yeşil bakır talebine yönelik baskı göz önüne alındığında talebin hızlanması muhtemel.” ifadelerini kullandı. 

Yeşil Geçiş, Metal Alanındaki Çalışmalarda Dönüşüme Neden Olacak!

Goldman Sachs, metal işletmelerinin yeni madenler inşa etmelerinin ve bunları işletmeye yönelik lisans almalarının zorlaşacağını belirtti. Goldman, “Çevresel ve yerel gruplar arasında madenciliğin su, toprak ve biyoçeşitlilik üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerine karşı artan bir ihtiyatlılık söz konusu. Buna bağlı olarak hükümetler de madencilik operasyonlarında her geçen gün artan bir şekilde lisansları durduruyor ya da geri çekiyor.” dedi. 

Goldman Sachs’in analizine göre firmalar, bu arka plana karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Bazı metal madenciliği şirketleri, beş yıllık bir ufukta son derece kârlı ve gelecekteki nakit akışlarını artırabilecek güçlü büyüme projelerini elinde tutuyor. 

Freyr Battery, Güçlü Büyüme Projeleriyle Potansiyel Vadeden Metal Şirketleri Arasında!

Bakır; akülerde, kablolarda, şarj istasyonlarında ve elektrikli araçlarda yer alan kritik bir bileşendir. Ayrıca bu maden, bataryalarda, rüzgar ve güneş enerjisi üretiminde de kullanılır. Bu yılın başlarında yayınlanan S&P Global raporu, elektrikli araçlara, pillere, rüzgar ve güneş enerjisine olan talebin artmasına bağlı olarak bakır talebinin de üç katına çıkmasını öngörüyor. 

Nitekim Goldman Sachs’in dikkat çektiği isimlerden biri de elektrikli araç üreticisi Freyr Battery (FREY). Yatırım bankası, şirketin hisseleri için “AL” notu verdi. Goldman, şirketin ABD’nin Enflasyon Azaltma Yasası’nın önemli bir yararlanıcısı olacağını söyledi. Söz konusu yasa, enerji tedariği ve güvenliği için 369 milyar dolar sağlıyor. 

Öte yandan Goldman, şirketin Enflasyon Azaltma Yasası’yla 2025’te üretime başlayacak olan yeni büyük ölçekli fabrikasında yaklaşık 60%’lık bir sermaye harcaması avantajı kazanacağından bahsetti. 

Goldman Sachs: Bakıra Olan Talep Artabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı