ABD Borsası Notları

Goldman Sachs Altın Fiyatlarının Artmasını Bekliyor

Mart 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs Altın Fiyatlarının Artmasını Bekliyor

Goldman Sachs’e göre, merkez bankalarının altın satın alımları ve gelişmekte olan piyasalardaki güçlü bireysel yatırımcı talebinin desteğiyle altın fiyatlarının yükselmesi bekleniyor.

Analistler, altın fiyatlarının önümüzdeki 12 ayda yaklaşık 6% artarak ons başına 2175 dolara çıkmasını öngörüyor. Diğer yandan Fed’in faiz politikasındaki belirsizlikler nedeniyle altın fiyatlarının kısa vadede dar bir aralıkta işlem görebileceği de belirtiliyor.

Jeopolitik gerilim yüksek kalmaya devam ederken merkez bankalarının altın alımları dikkat çekiyor. Pandemi sonrası dönemde en çok net altın alımı yapan ülkeler arasında Türkiye’nin ikinci sırada yer aldığı belirtilebilir.

Goldman Sachs Altın Fiyatlarının Artmasını Bekliyor

Bugün ise altın yatırımcıları için önemli bir gün. TSİ 16:30’da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisinin altın fiyatlamaları üzerinde volatiliteyi artırması beklenebilir. Ekonomistler, ülkede tarım dışı istihdamın geçen ayda 198 bin kişi artış göstererek soğuma işareti göstermesini bekliyor.

Öte yandan beklenti üstünde gelebilecek bir veri ise Fed’in sıkı para politikasına devam edebileceğine işaret ederken altın ve hisse senedi piyasaları gibi riskli varlıklardan çıkışlara, tahvil gibi risksiz varlıklara girişlere yol açabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Goldman Sachs

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti