Borsa Haberleri

Goldman Sachs 4. Çeyrekte Kârını 50% Artırdı

January 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs 4. Çeyrekte Kârını 50% Artırdı

Goldman Sachs’ın (GS) kârı, hisse işlemcilerinin piyasalardaki toparlanmadan yararlanması ve varlık ve servet yönetimi işinden elde edilen gelirin yatırım bankacılığındaki zayıflığı dengeleyerek artması nedeniyle dördüncü çeyrekte 51% arttı.

Banka, bir önceki yıl 1,33 milyar dolar ya da hisse başına 3,32 dolar olan kârına kıyasla 2023’ün son çeyreğinde 2,01 milyar dolar ya da hisse başına 5,48 dolar kâr açıkladı.

CEO David Solomon yaptığı açıklamada “Bu, Goldman Sachs için bir icraat yılıydı. 2023’te başardıklarımız, net ve basitleştirilmiş stratejimizle birleşince 2024 için çok daha güçlü bir platforma sahip olduk.” ifadelerini kullandı. 

Ekonomistlerin ve yatırımcıların ABD’nin resesyondan kaçınacağına olan inançları arttıkça borsalar geçtiğimiz yılın sonunda yükselişe geçti. Yatırımcılar ayrıca, Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğini de tartışmaya başladı.

Goldman’ın hisse alım satım gelirleri dördüncü çeyrekte 26% arttı. Varlık ve servet yönetimi segmentinden elde edilen gelir de, hisse ve borç yatırımlarından elde edilen kazançların yardımıyla 23% artışla 4,39 milyar dolara yükseldi.

Yatırım bankacılığı ücretleri, birleşme ve satın alma faaliyetlerindeki düşüşün borç ve hisse satışlarından elde edilen kazançları dengelemesiyle 12% düşerek 1,65 milyar dolara geriledi.

Goldman Sachs 4. Çeyrekte Kârını 50% Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters